قطعات موتورسیکلت
19
مه

معرفی انواع و اقسام مارکهای قطعات موتورسیکلت همراه با بیان میزان کیفیت آنها

در این مطلب انواع و اقسام مارکهای مختلف از لوازم یدکی موتور سیکلت هوندا ۱۲۵ و ۱۵۰ را نام برده و بر اساس تجربیات خود و همکاران محترم کیفیت و کارکرد آنها را بیان میکنیم تا در انتخاب و خرید قطعات یدکی موتور سیکلت مورد دقت قرار داده و اجناس با کیفیت تهیه نمایید.

برخی از همکاران خلاف وجدان برخورد کرده و اجناس فاقد کیفیت لازم را به عنوان اجناس درجه یک به فروش میرسانند و یا برخی از قطعات را به عنوان قطعات فابریکی یک موتور سیکلت مطرح در بازار معرفی کرده و با قیمت بالایی می فروشند.لذا موتور سواران محترم نباید از هر کسی خرید کنند.

در کشور ما هوندا ۱۲۵ در شهرهای مختلف و با مارکهای بسیار متنوعی تولید و عرضه میشود که در این میان برخی از موتور سیکلتها واقعا بدون کیفیت هستند و عمر مفید بسیار پایینی دارند.پس در انتخاب خود موتور سیکلت نیز باید دقت کرد.

بازار لوازم یدکی موتور سیکلت نیز همانند سایر کالاها پر از اجناس بنجل و بی کیفیت چینی است که بدلیل قیمت بسیار پایین خود مورد استقبال مردم قرار گرفته اند.

این حرف بدین معنی نیست که همه اجناس چینی بی کیفیت باشند ، بلکه برخی از آنها کیفیتی مشابه کیفیت قطعات ژاپنی دارند.

قطعات موتور سیکلت در مارکها و نامهای بسیار متنوعی وارد بازار ایران شده اند و هر روز نیز بر تنوع و تعداد آنها افزوده میشود.

چندین شرکت ایرانی نیز در تولید قطعات موتور سیکلت فعالیت میکنند که به چند مورد از آنها اشاره میکنم.

شرکت میهن یدک گرمسار: این شرکت در زمینه تولید قطعات برقی و الکترونیکی و ملزمات آن فعالیت دارد و یکی از مرغوب ترین لوازم یدکی موجود در بازار را تولید میکند که جای تشکر و قدر دانی دارد.

شرکت حدید روان :این شرکت در زمینه تولید قطعات بدنه از قبیل طوقه و باک و گلگیر و قاب زنجیر و … فعالیت دارد.قطعات این شرکت نیز دارای کیفیت خوبی هستند.

  مبنا خودرو: این شرکتنیز در همان زمینه فعالیت دارد.

سبلان اردبیل : که در زمینه تولید قطعات بدنه و پلاستیکی موتور سیکلت فعالیت دارد و اجناسی با کیفیت قابل قبول را تولید میکند.

 و …..

و اینک مارکهای خارجی را بیان میکنم

  ۱:مارکهای قطعات با کیفیت بالا و عالی

۱:انرژی

۲:تکتازی

۳:کویر

۴:تیزرو

۵:راپیدو

۶:FDF

۷:STD یا استاندارد

۸:ماراتن

۹:شهاب

۱۰:تکنیک

۱۱:لیزر

۱۲:لیفان

اینها مارکهای معتبر بازار هستند که برخی در کشورهای متعددی تولید میشوند ، مثلا قطعات انرژی هم ساخت چین و جود دارد و هم ساخت کشورهایی مانند تایوان و اندونزی و …

بیان این ۱۲ مورد دلیل بر این نیست که مارک دیگری در این لیست نگنجد ، بلکه اینها آنهایی هستند که من نسبت به آنها شناخت دارم.ولی حتما مارکهای دیگری نیز وجود دارند که من از آنها استفاده نکرده ام و دارای کیفیت خوبی هستند.

  ۲:مارکهای قطعات با کیفیت متوسط

۱:تکنو

۲:اصلی

۳:ویزا

۴:ماکسیم

۵:تکنیک گلد

۶:کوکما

۷:پلاس

۸:PMS

۹:SHP

۱۰:NMS

۱۱:کاگاوا

۱۲:روستر

۱۳:لیون

۱۴:اونو

باید توجه نمود که عنوان کردن کیفیت متوسط برای یک مارک برای میانگین کلیه قطعات آن مارک اطلاق میشود.یعنی ممکن است یک قطعه از قطعات یکی از مارکهای متوسط دارای کیفیت بسیار بالایی باشد و همچنین ممکن است قطعه دیگری از همان مارک دارای کیفیت بسیار پایینی باشد.

۳:مارکهای قطعات با کیفیت معمولی

۱:کاوان

۲:دینو

۳:سیلور

۴:شیان

۵:اوتو تک

۶:FD

۷:HP

۸:NRG

۹:BENET

۱۰:….

لازم به ذکر است که اکثر شرکتها قطعات خود را در چند درجه کیفی ارائه میکنند که برخی از آنها مانند انرژی و راپیدو با نوع بسته بندی آنها را از هم متمایز میکنند

مثلا در مارک انرژی قطعات درجه یک معروف به انرژی طلایی هستند که در بسته بندی آن مارک انرژی با رنگ طلایی نوشته شده و قطعات درجه ۲ معروف به انرژی قرمز هستند که نوشته انرژی به رنگ قرمز می باشد.

بر اساس تجربیات خود در این زمینه به همه عزیزان موتور سوار توصیه میکنم که هرگز از قطعات ارزان و بی کیفیت استفاده نکنند چون در دراز مدت هزینه و وقت بیشتری برای آن خواهند پرداخت.

با تشکر

قطعه سیکلت بورس قطعات موتورسیکلت