قطعات موتورسیکلت
07
جولای

چگونه بنلی بعد از فراز و فرودهای بسیار جهانی شد؟

به گزارش موتورسیکلت نیوز، بحران اقتصادی به دلیل شیوع کوئید۱۹، فروش جهانی بنلی را به میزان متوسطی تحت تأثیر قرار داد که با بهبود نیمه دوم، می‌تواند نیمه اول پاییز را متعادل کند.

موتورسیکلت‌های بنلی در سال ۲۰۱۹ رکورد جدیدی در فروش جهانی پیدا کردند و پس از سبقت گرفتن از دوکاتی، اکنون موقعیت تریومف را در رده بندی موتورسیکلت‌ها به چالش می کشد. فروش جهانی این شرکت در سال ۲۰۱۹ بیش از ۶۳٫۰۰۰ دستگاه بود و در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰، تعداد ۱۹٫۰۷۴ دستگاه تولید کرد که ۲۷٫۷ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

بنلی یکی از برندهای باستانی موتورسیکلت ایتالیا

بنلی در سال ۱۹۱۱ در پزارو (Pesaro) ایتالیا تاسیس شد. این برند درحال حاضر بخشی از گروه (Qianjiang)؛ شرکتی است که مقر آن در ونلینگ (Wenling)، جنوب شرقی چین است و (.Benelli Q.J) در پزارو ایتالیا واقع شده است.

این برند اخیراً دست های قوی پیدا کرده است و با ارتقای کیفیت فنی و طراحی به دنبال مشتریان بیشتر در جهان است. با این وجود از آنجا که این شتاب بسیار زیاد بود و تیم ایتالیایی و چینی کار فوق العاده ای را در زمینه طراحی، راه اندازی و توزیع چندین مدل جدید کردند، به تدریج مشتریان بیشتری در همه قاره‌ها به دست آورد و در هر سال رکورد فروش را تجربه کرد و به بهترین نمونه موتورسیکلت های جاده ای ایتالیا تبدیل شد.

اولین موفقیت تجاری بنلی تحت مالکیت جدید به دور از پایگاه خانگی حاصل شد. در واقع، در سال ۲۰۱۴، زمانی که کل فروش بیش از ۱۰٫۰۰۰ دستگاه بود، ۶۱ درصد از فروش بنلی در ASEAN و فقط ۲۶ درصد در اروپا انجام شده است.

در سال های بعد نیز رشد فروش جهانی آن چشم‌گیر بوده است و بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هر سال رکورد فروش داشت و در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۵۰٫۰۰۰ دستگاه رسید و به بنلی اجازه داد تا در رده بندی جهانی از Ducati پیشی بگیرد و ۵۹٫۷۵۰ دستگاه موتورسیکلت در سراسر جهان به فروش رساند.

در سال ۲۰۱۹ نیز رکورد جدیدی با فروش بیش از ۶۳٫۰۰۰ دستگاه تجربه کرد و موقعیت Triumph را در رده بندی جهانی به چالش کشید. قابل ذکر است که تعداد فروش جهانی بنلی در ۹ ماهه اول سال گذشته ۵۰٫۰۳۷ بوده است.

بنلی پس از پژو، دومین کارخانه قدیمی اروپایی در حال فعالیت است، با این تفاوت که پژو در حال تولید موتورسیکلت نیست بلکه فقط اسکوتر تولید می‌کند، در حالی که محدوده بنلی بر موتورسیکلت متمرکز است.

در آغاز بنلی فقط یک تعمیرگاه بود که موتورسیکلت تعمیر می کرد، اما در حال حاضر قادر به تولید تمام قطعات یدکی مورد نیاز برای تعمیرات است. در طول جنگ جهانی اول، بنلی سخت تلاش کرد قطعات را برای ماشین های ایتالیایی در جنگ بسازد و در سال ۱۹۱۹ اولین موتورسیکلت به عموم مردم عرضه شد.

در سال ۱۹۲۰ این شرکت اولین قوای محرکه کامل خود را در داخل ایتالیا، (یک سیلندر و دو زمانه ۷۵ سی سی)، با قاب دوچرخه سازگار ساخت. یک سال بعد در سال ۱۹۲۱، بنلی اولین موتورسیکلت خود را با استفاده از قوای محرکه خود که تا آن زمان تبدیل به مدل ۹۸ سی سی شد را ساخت.

دو سال پس از آن، با استفاده از نسخه ویژه طراحی شده برای مسابقات، تونینو (Tonino) به طور “وحشتناک” مسیر را طی کرد. او استعداد طبیعی خارق العاده ای را به نمایش گذاشت و شروع به کار بسیار موفقی کرد و ظرفیت استثنایی شرکت را در توسعه و تولید تأیید کرد.

تونینو بنلی در پنج سال، چهار عنوان قهرمانی ایتالیا را کسب کرد: در سال های ۱۹۲۷، ۱۹۲۸ و ۱۹۳۰ با نسخه تک میل لنگ (SOHC) و در سال ۱۹۳۱ با نسخه میل بادامک دوبل (DOHC).

در اواخر دهه ۱۹۶۰، ورود تولید کنندگان ژاپنی باعث ایجاد بحران در صنعت موتورسیکلت اروپا شد. شرکت اصلی بنلی به شدت درگیر در بازار موتورسیکلت آمریکا بود و موتورسیکلت های زیر ۳۵۰ سی سی را از طریق بخش مونتگومری (Montgomery) می فروخت. اما ظهور رقابت از ژاپن منجر به از بین رفتن محبوبیت محصولات بنلی شد. رقابت ژاپن به طور فزاینده ای شدید و پیشرفته بود و در سال ۱۹۸۸ بنلی را به زانو درآورد.

آقای Giancarlo Selci، مالک گروه Biesse، یک شرکت درخشان را از آینده ای نامشخص نجات داد و بنلی را در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ خریداری کرد. این شرکت بخش بازار اسکوتر را با مدل Devil and Scooty هدف قرار داد. به نظر می رسد زمان جدید آغاز شده است، اما پس از اولین لحظه های سرخوشی، چشم انداز نامشخص می شود.

در سال ۱۹۹۵، گروه Fabriano Merloni بیشتر مارک های تاریخی را خریداری کرد. آندره مرلونی، فرزند ویتوریو، رهبر شرکت های جدید بود. اما بنلی خیلی زود با بحران جدید دیگری روبرو شد.

در دسامبر ۲۰۰۵، بنلی بخشی از گروه چینی QJ، واقع در Wenling شد که در آن ۱۴٫۰۰۰ نفر سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه وسیله نقلیه و ۲ میلیون قوای محرکه طی سال در یک کارخانه فوق العاده بزرگ مدرن تولید می کنند.

لوازم یدکی بنلی را از قطعه سیکلت  بخواهید