logo 2
04
آگوست

موتور پالس | معرفی کامل ۸ مدل موتور پالس

بدون شک موتور پالس، برترین برند تولید شده توسط کمپانی باجاج بوده که در سال های گذشته به بازارهای جهانی عرضه می شود. موتور پالس، علاوه بر تنوع زیاد در کلاس های مختلف، توانست تا در بازار جهانی نیز حضور موفقی داشته باشد. همچنین تمامی موتورهای پالس از نظر کیفیت ساخت، عملکرد و طراحی، در شرایط خوبی قرار دارند. در این مقاله به معرفی کامل نسخه های موتور پالس در ۸ مدل همراه با مشخصات کامل فنی و قیمت موتور پالس در ایران خواهیم پرداخت.

معرفی کامل موتور پالس در ۸ مدل

جهت آشنایی با جزئیات فنی موتور پالس و سایر موتورسیکلت ها می توانید به بخش بررسی فنی موتورسیکلت مراجعه کنید.

موتور باجاج پالس ۱۳۵ LS

موتور پالس ۱۳۵ LS به طور ویژه برای موتورسواران جوانی طراحی شده که علاقه دارند تا یک گام فراتر از موتورهای ۱۲۵ سی سی را تجربه کنند. البته سایز این موتور کاملا شبیه موتورهای ۱۲۵ سی سی بوده اما از عملکرد بهتری نسبت به موتورهای ۱۲۵ سی سی برخوردار است. تحت این شرایط، کمپانی باجاج نتوانست به فروش مورد نظر از این موتور دست یابد. همین امر سبب شد تا کمپانی باجاج در طراحی جدید موتور پالس LS 135 تغییراتی ایجاد کرده که نه فقط جوانان، بلکه گستره ی وسیع تری از مشتریان، جذب این موتور پالس ۱۳۵ شوند.

شاید مهم ترین تغییر ایجاد شده در نسخه ی جدید موتور پالس LS 135، استفاده از پیشرانه BSIV باشد. علاوه بر آن، کمپانی باجاج تغییراتی را در ظاهر موتور پالس ۱۳۵LS نیز ایجاد کرده که سبب شده تا نسخه ی جدید موتور پالس ۱۳۵LS، زیباتر و جذاب تر به نظر برسد. تمامی تغییرات ایجاد شده در این موتور در راستای تغییر محوریت موتور پالس ۱۳۵LS به سمت موتورهای Commuter بوده است. بنابر درخواست مشتریان، ارتفاع چراغ اصلی در نسخه ی جدید این موتور افزایش یافته است. نوع صندلی استفاده شده در نسخه ی جدید نیز از حالت دو تکه ای به حالت یک تکه تبدیل شده که راحتی بیشتری برای راننده خواهد داشت. موتور پالس ۱۳۵LS به پیشرانه ی ۱۴٫۶ سی سی تک سیلندر مجهز بوده که در نسخه ی جدید، یک سیستم جرقه زنی CDI جدید و یک واحد بازیابی سوخت تبخیر شده به آن اضافه شده است. البته تغییرات ایجاد شده در سیستم قدرت این موتور موجب بهبود قدرت و گشتاور تولیدی آن نشده است. پیشرانه ی استفاده شده در موتور پالس ۱۳۵LS، توانایی تولید حداکثر ۱۳٫۵۶ اسب بخار قدرت در دور موتور ۹۰۰۰ rpm را دارد و میزان حداکثر گشتاور تولیدی نیز به ۱۱٫۴ نیوتن متر در دور موتور ۷۵۰۰ rpm می رسد.

سیستم جرقه زنی CDI جدید استفاده شده در این موتور باعث می شود تا کنترل عمل جرقه زنی با دقت بیشتری انجام پذیرد که این امر نه تنها موجب بهبود عملکرد موتور می شود، بلکه بازده موتور را بالا می برد. در نتیجه، گازهای خروجی از اگزوز با استانداردهای اعمال شده توسط BSIV مطابقت دارند.

وزن کم موتور پالس ۱۳۵LS سبب شده تا این موتورسیکلت عملکرد خوبی داشته باشد. وزن خشک این موتور ۱۲۲ کیلوگرم بوده که باعث می شود تا نسبت قدرت تولیدی به وزن آن، در مقایسه با برخی از موتورهای ۱۵۰ سی سی بهتر باشد. کمپانی باجاج ادعا کرده که این موتور می تواند در عرض ۵٫۱ ثانیه از سرعت صفر تا ۶۰ کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد.

سیستم تعلیق نسخه ی جدید این موتور همچنین متشکل از فورک تلسکوپی در جلو و دمپرهای Nitrox در عقب است. به دلیل اینکه تغییری در سیستم تعلیق این نسخه ایجاد نشده، کیفیت موتورسواری و هندلینگ موتور پالس ۱۳۵LS همانند نسخه ی قبل است.

در مجموع باید گفت برای افرادی که می خواهند چابکی موتورهای ۱۲۵ سی سی و قدرت موتورهای ۱۵۰ سی سی را به صورت همزمان در یک موتور تجربه کنند، موتور پالس ۱۳۵LS می تواند انتخاب مناسبی باشد.

موتور پالس ۱۳۵ LS مدل ۹۵ در ایران با مبلغ ۴٫۷۵۰٫۰۰۰ تومان  به فروش می رسد.

موتور پالس ۱۳۵ LS

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۳۴٫۶ سی سی
میزان قدرت  ۱۸٫۰۸ اسب بخار در ۹۰۰۰ دور در دقیقه
گشتاور ۱۱٫۴ نیوتون در ۷۵۰۰ دور بر دقیقه
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۵٫۱ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۱۲ کیلومتر در ساعت
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / کاسه ای
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع  ۱۹۹۵*۷۶۵*۱۰۴۵
وزن خشک ۱۲۱ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO
قیمت موتور پالس ۱۳۵ LS – مدل ۹۵ ۴٫۷۵۰٫۰۰۰ تومان

موتور باجاج پالس ۱۵۰

اولین نسخه ی پالس ۱۵۰، ۱۶ سال پیش معرفی شده بود. نسل های جدید این موتور نشان دهنده ی آن است که موتور پالس ۱۵۰ به عنوان یکی از بهترین ها در کلاس موتورهای ۱۵۰ سی سی است. امکانات فراوان، طراحی زیبا و مدرن، قابلیت بالا و عملکرد مناسب این موتورسیکلت همراه با قیمت منطقی آن سبب شده تا موتور پالس ۱۵۰ به عنوان یکی از انتخاب های ایده آل در این کلاس باشد. موتور پالس ۱۵۰ همچنان محبوب ترین موتور ۱۵۰ سی سی در بازار هند محسوب می شود. اما کمپانی باجاج برای تقویت بیشتر این موتور و بالا بردن میزان فروش، نسخه ی جدیدی از این موتور را در سال ۲۰۱۷ روانه ی بازار کرد.

یکی از مهم ترین تغییرات ایجاد شده در نسخه ی جدید، رعایت کردن استاندارد های سختگیرانه ی BSIV در این نسخه است. درحالی که بسیاری از کمپانی های تولید موتور به دنبال اضافه کردن سیستم تزریق سوخت برای مطابقت میزان تولید آلاینده ها با استانداردهای BSIV هستند، کمپانی باجاج با استفاده از یک سیستم CDI جدید، به این استانداردها دست یافته است. همین امر سبب شده تا قیمت این نسخه پالس ۱۵۰ نسبت به موتورهایی که مجهز به سیستم تزریق سوخت هستند، پایین تر باشد. از دیگر تغییرات ایجاد شده در نسخه ی جدید می توان به استفاده از سیستم اگزوز بروزرسانی شده و تبدیل کننده ی کاتالیستی بزرگتر اشاره کرد. نسخه ی جدید این موتور همچنین به سیستم کنترل (Evaporative Emission (EVAP مجهز بوده که سوخت تبخیر شده در مخزن سوخت را بازیابی کرده و برای احتراق استفاده می کند. موتور پالس ۱۵۰ مجهز به پیشرانه ی تک سیلندر با سیستم خنک کننده ی بادی است. این پیشرانه، توانایی تولید ۱۴ اسب بخار قدرت و ۱۳٫۴ نیوتن متر گشتاور را دارد. اگرچه قدرت تولیدی در این نسخه نسبت به نسخه ی قبل ۱ اسب بخار کاهش یافته اما در عوض گشتاور تولیدی آن به میزان ۱ نیوتن متر افزایش یافته است.

طراحی ظاهری نسخه ی جدید پالس ۱۵۰ تغییر چندانی نسبت به نسخه ی قبلی نداشته است. در واقع باید گفت که طراحی این موتور نزدیک به یک دهه است که ثابت مانده اما اصلا از مد افتاده به نظر نمی رسد. مدل ۲۰۱۷ موتور پالس ۱۵۰ به AHO یا سیستم روشنایی اتوماتیک چراغ اصلی مجهز است. قوانین وضع شده ایجاب می کند که تمامی موتورسیکلت های جدید تولید شده از تاریخ ۱ آپریل ۲۰۱۷ به بعد باید به این سیستم مجهز باشند. سیستم اطلاعاتی نسخه ی جدید نیز همانند قبل از نوع نیمه دیجیتالی است.

کیفیت موتورسواری و هندلینگ نسخه ی جدید نسبت به نسخه ی قبلی بهتر شده و نسخه ی جدید این موتور با وجود اینکه حداکثر قدرت کمتری تولید می کند اما نسبت به نسخه ی قبلی شتاب سریع تری دارد. قیمت فروش مدل ۲۰۱۷ موتور پالس ۱۵۰ در بازار هند از ۷۵۳۱۳ روپیه شروع می شود. موتور پالس ۱۵۰ مدل ۹۵ در ایران با مبلغ ۷٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۱۵۰

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۴۹ سی سی
میزان قدرت ۱۸٫۶۶ اسب بخار در ۸۰۰۰ دور
گشتاور ۱۳٫۴ نیوتون متر در ۶۰۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور – CDI
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۵٫۶ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۱۰ کیلومتر
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / کاسه ای
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۵۵*۷۵۵*۱۰۶۰
وزن خشک ۱۴۴ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO
قیمت موتور پالس ۱۵۰ – مدل ۹۵ ۷٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان

موتور باجاج پالس ۱۵۰ نسخه ی تویین دیسک

کمپانی باجاج اخیرا یک نسخه ی کاملا جدید از پرفروش ترین موتور خود یعنی موتور پالس ۱۵۰ معرفی کرده است. این نسخه ی جدید، طراحی تیزتری نسبت به نسخه ی معمولی دارد و علاوه بر آن ترمزهای آن از نوع تویین دیسک هستند. قیمت نسخه ی تویین دیسک موتور پالس ۱۵۰ مدل ۲۰۱۸ در بازار هند حدود ۷۸۰۱۶ روپیه قیمت گذاری شده است. این موتور جدید دارای سه رنگ بندی از نوع دوگانه است که عبارتند از: سیاه – آبی، سیاه – قرمز و سیاه – کروم.

در این نسخه از صندلی یک تکه استفاده شده و طول محور تا محور موتور نسبت به نسخه ی اصلی بیشتر شده است. در قسمت عقب هم از تایر پهن تری استفاده شده است. کمپانی باجاج ادعا کرده است که علاوه بر تغییرات اشاره شده، پالس ۱۵۰ تویین دیسک از نظر صدا، لرزش و سطح NVH نیز بهبود یافته که دلیل آن، بهینه سازی های انجام شده در پیشرانه و شاسی است.

آقای اریو واس، رییس کمپانی باجاج، در مورد نسخه ی تویین دیسک موتور پالس ۱۵۰ گفته است: ” موتور پالس ۱۵۰، پرفروش ترین موتورسیکلت اسپرت در کلاس موتورهای ۱۵۰ سی سی است. در نسخه ی جدید سعی شده تا شاکله ی اصلی موتور حفظ شود و برخی ویژگی های جدید نظیر سیستم ترمز تویین دیسک را به آن اضافه کنیم. مشتریان اصلی این نسخه جدید، جوانانی خواهند بود که به عملکرد و کیفیت موتور اهمیت داده و در عین حال به دنبال آپشن های اسپرت در موتور باشند.”

 موتور پالس ۱۵۰ مدل ۹۵ در ایران با مبلغ ۷٫۱۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۱۵۰

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۴۹٫۵ سی سی
میزان قدرت ۱۸٫۶۶ اسب بخار در ۸۰۰۰ دور
گشتاور ۱۳٫۴ نیوتون متر در ۶۰۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور – CDI
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۵٫۶ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۱۰ کیلومتر
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / دیسکی
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۳۵*۷۶۵*۱۱۱۵
وزن خشک ۱۴۴ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن
قیمت موتور پالس ۱۵۰ – مدل ۹۵ ۷٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان

در این ویدیو می‌توانید تیزر تبلیغاتی محصولات پالس را مشاهده کنید که در هندوستان با برند باجاج پولسار شناخته می‌شوند.

موتور باجاج پالس NS 160

زمانی که کمپانی باجاج موتورهای پالس ۱۵۰ و پالس ۱۸۰ را به بازار هند معرفی کرد، استقبال بسیار خوبی از این موتورها صورت گرفت. این موتورها با تغییرات ایجاد شده در گذر زمان، محوریت استفاده ی روزانه (Commuter) به خود گرفتند. البته جای خالی یک موتور در کلاس ۱۵۰ سی سی که بتواند جوانان را به وجد آورد، دیده می شد. پس از انتظار فراوان، بالاخره کمپانی باجاج موتور پالس NS 160 را معرفی کرد که دقیقا همان چیزی بود که جوانان هندی به دنبال آن بودند.

زمانی که کمپانی باجاج موتورهای پالس ۱۵۰ و پالس ۱۸۰ را به بازار هند معرفی کرد، استقبال بسیار خوبی از این موتورها صورت گرفت. این موتورها با تغییرات ایجاد شده در گذر زمان، محوریت استفاده ی روزانه (Commuter) به خود گرفتند. البته جای خالی یک موتور در کلاس ۱۵۰ سی سی که بتواند جوانان را به وجد آورد، دیده می شد. پس از انتظار فراوان، بالاخره کمپانی باجاج موتور پالس NS 160 را معرفی کرد که دقیقا همان چیزی بود که جوانان هندی به دنبال آن بودند.

در طراحی موتور پالس NS 160 از موتور پالس NS 200 الهام گرفته شده است. طراحی این موتور با محوریت موتور شهری (Streetbike) تولید شده و به همین دلیل می توان به نشانه هایی از طراحی عضلانی و خشن در آن پی برد. طراحان این موتور برای زیباتر دیده شدن آن از رنگ دوگانه (Dual-Tone) استفاده کرده اند.

سیستم اطلاعاتی استفاده شده در این موتور همانند موتور پالس NS 200 از نوع نیمه دیجیتال بوده و از یک دور شمار آنالوگ نیز استفاده شده است. کیفیت تعویض دنده ها توسط جعبه دنده ی این موتور مناسب بوده و مشکلی برای موتورسواران ایجاد نمی کند. به طور کلی کیفیت ساخت و طراحی این موتور در سطح خوبی است.

موتور پالس NS 160 به پیشرانه ی ۱۶۰٫۳ سی سی مجهز است. طراحی این پیشرانه بر اساس پیشرانه ی به کار رفته در موتور پالس AS150 صورت گرفته است. پیشرانه ی موتور پالس NS 160 قادر به تولید حداکثر ۱۵٫۵ اسب بخار قدرت در دور موتور ۸۵۰۰ rpm است. میزان گشتاور تولیدی آن نیز حداکثر به ۱۴٫۶ نیوتن متر در دور موتور ۶۵۰۰ rpm می رسد. یکی از ایرادات اصلی پیشرانه ی این موتورسیکلت، لرزش آن در دور موتورهای بین ۴۰۰۰ rpm تا ۷۰۰۰ rpm بوده که این لرزش ها بعد از دور موتور ۷۰۰۰ rpm کاهش می یابند. کلاچ نرم استفاده شده در این موتور، مانع از خستگی و اذیت موتورسوار، به ویژه در ترافیک، می شود.

ارتفاع قرار گیری صندلی این موتور نسبت به زمین، ۸۰۵ میلی متر بوده که نسبت به رقیبانش ارتفاع بیشتری دارد. البته این ارتفاع، مشکلی در موتورسواری حتی برای افراد با قد متوسط نیز ایجاد نمی کند. تایرهای این موتور نیز بر خلاف رقبا از سایز ۸۰/۱۱۰ برخوردار است که در مقایسه با سایر موتورهای رقیب (سایز ۹۰/۱۴۰) کمی کوچکتر است. اگرچه این تایرها میزان مصرف سوخت را کاهش می دهند اما از نظر ظاهری کمی از زیبایی موتور می کاهند.

موتور پالس NS 160 از جمله موتورسیکلت های خوب تولید شده توسط کمپانی باجاج است. کیفیت موتورسواری بالا از جمله ویژگی های بارز این موتور است. هندلینگ مناسب آن سبب افزایش قدرت مانور آن می شود. قیمت فروش این موتور در بازار هند ۷۸۳۶۳ روپیه است. موتور پالس ۱۶۰ NS مدل ۹۷ در ایران با مبلغ ۸٫۶۵۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۱۶۰ NS

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۶۰٫۳ سی سی
میزان قدرت ۲۰٫۶۶ اسب بخار در ۸۵۰۰ دور
گشتاور ۱۴٫۶ نیوتون متر در ۶۵۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۵٫۳۵ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۱۵ کیلومتر
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / کاسه ای
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۱۲*۸۰۳*۱۰۶۰
وزن خشک ۱۴۲ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن
قیمت موتور پالس ۱۶۰ NS – مدل ۹۷ ۸٫۶۵۰٫۰۰۰ تومان

موتور باجاج پالس ۱۸۰

موتور پالس۱۸۰  برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ معرفی شد و همه ی موتورسواران کشور هند را به وجد آورد. در سال ۲۰۰۹ نسل چهارم این موتور با نام موتور پالس ۱۸۰  DTSi وارد بازار شد که کاملا یک موتور جدید بود. این نسخه باعث شد تا کمپانی باجاج بتواند در کلاس موتورهای نیمه سنگین نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

یکی از اساسی ترین تغییراتی که در نسخه ی نسل چهارم این موتور ایجاد شد، افزایش کیفیت ساخت موتور به صورت چشمگیر بود. تمامی قطعات به کار رفته در موتورسیکلت، از پلاستیک ها گرفته تا قطعات مربوط به پیشرانه، از کیفیت فوق العاده ای برخوردار بودند.

موتور پالس ۱۸۰ به پیشرانه ی ۱۷۸ سی سی تیونینگ شده مجهز بوده که توانایی تولید حداکثر ۱۷٫۰۲ اسب بخار قدرت در دور موتور ۸۵۰۰ rpm را دارد. تیونینگ این پیشرانه کاملا با هدف بهبود عملکرد آن صورت گرفته که همین امر سبب شده تا این موتور به یکی از سریع ترین موتورهای موجود در کلاس خود مبدل گردد. پیشرانه ی قدرتمند باعث شده تا موتور پالس ۱۸۰ بتواند در عرض ۴٫۶۴ ثانیه سرعت خود را از صفر تا ۶۰ کیلومتر در ساعت برساند. زمان دستیابی به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در صورت شروع حرکت از حالت سکون نیز برابر با ۱۴ ثانیه است.

در این نسخه از موتور پالس ۱۸۰ نیز همانند نسخه های قبلی از جعبه دنده ی ۵ سرعته استفاده شده است، با این تفاوت که نسبت دنده ها در این نسخه کوچکتر شده اند. مرکز تحقیق و توسعه ی کمپانی باجاج در طراحی این موتور بیشتر بر روی کیفیت موتورسواری و شتاب سریع تمرکز کرده است. به همین دلیل در دور موتورهای بین ۳۰۰۰ rpm تا ۹۵۰۰ rpm ،پیشرانه، عملکرد قدرتمندی از خود نشان می دهد.

ارگونومی به کار رفته در موتور پالس ۱۸۰ جدید نیز به تناسب ظاهر اسپرت آن تغییر کرده است. دسته ی این موتور به گونه ای طراحی شده که موتورسوار در وضعیت اسپرتی قرار می گیرد. البته این طراحی، برای موتورسوار در ترافیک های داخل شهری مشکلی به وجود نمی آورد. طول محور تا محور نسخه ی جدید این موتور، ۲۵ میلی متر افزایش یافته و از ۱۳۲۰ میلی متر به ۱۳۴۵ میلی متر رسیده است. استفاده از سیستم تعلیق تیونینگ شده، باعث می شود تا این موتور هندلینگ و پایداری منحصر به فردی را داشته باشد. به همین دلیل می توان موتور پالس ۱۸۰ را یکی از موتورهای با پایداری بالا در کلاس خود دانست. قیمت فروش موتور پالس ۱۸۰ در بازار هند از ۶۲۸۹۰ روپیه آغاز می شود.

موتور پالس ۱۸۰ مدل ۹۵ در ایران با مبلغ ۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۱۸۰

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۷۸٫۶ سی سی
میزان قدرت ۲۲٫۶۹ اسب بخار در ۸۵۰۰ دور
گشتاور ۱۴٫۲۲ نیوتون متر در ۶۵۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۴٫۸ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۲۵ کیلومتر
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / دیسکی
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۳۵*۷۶۵*۱۱۱۵
وزن خشک ۱۴۵ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO
قیمت موتور پالس ۱۸۰ – مدل ۹۵ ۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

موتور باجاج پالس NS 200

فروش موتور پالس ۲۰۰ NS در بازار هند در سال ۲۰۱۵ متوقف شد تا فضا برای فروش موتور باجاج پالس AS200 باز شود. اما عدم استقبال مشتریان از این موتور سبب شد تا کمپانی باجاج بار دیگر اقدام به فروش موتور پالس ۲۰۰ NS در بازار این کشور نماید. کمپانی باجاج در نسخه ی جدید این موتور مطابق قوانین BSIV عمل کرده و تغییراتی را در سیستم پیشرانه ی خود ایجاد کرده است. این موتور همچنان ماهیتی اسپورت و خشن دارد و در نسخه ی جدید نیز سعی شده تا این ماهیت حفظ شود. ارتفاع صندلی این موتور با سطح زمین، ۸۰۵ میلی متر بوده که نسبت به موتورهایی مانند آپاچی و یاماها FZ بلندتر است اما افراد با قد متوسط نیز به راحتی می توانند بر روی این صندلی قرار می گیرند.

موتور پالس ۲۰۰ NS به پیشرانه ی ۱۹۹٫۵ سی سی تک سیلندر مجهز بوده که توانایی تولید حداکثر ۲۳٫۲ اسب بخار قدرت در دور موتور ۹۵۰۰ rpm را دارد. میزان گشتاور تولیدی این موتور نیز حداکثر به ۱۸٫۳ نیوتن متر در دور موتور ۸۰۰۰ rpm می رسد. در این موتور از یک سیستم جرقه زنی CDI جدید استفاده شده که باعث می شود تا احتراق بهتری در پیشرانه اتفاق بیافتد. این موتور همچنین به سیستم EVAP و یک تبدیل کننده ی کاتالیستی جدید در اگزوز مجهز است. تمامی این تغییرات در راستای سازگاری با استانداردهای BSIV صورت گرفته که در نتیجه آن، این موتورسیکلت آلاینده ی کمتری تولید کرده و مصرف سوخت پایین تری نیز دارد. حداکثر سرعت این موتور ۱۳۵ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

سیستم تعلیق موتور پالس ۲۰۰ NS متشکل از یک فورک تلسکوپی در قسمت جلو و یک ضربه گیر در قسمت عقب بوده که عملکرد خوبی در جاده های ناهموار دارد و یک موتورسواری نرم و راحت را برای موتورسواران تضمین می کند. تایرهای استفاده شده در این موتور نیز از نوع MRF Zapper تیوبلس هستند.

این ویدیوی تبلیغاتی به مناسبت پانزده سالگی حضور موتورسیکلت‌های باجاج تهیه و پخش شده است و می‌تواند شما را با روحیه و فلسفه کاری شرکت باجاج آشنا کند.

قیمت فروش این موتور در بازار هند ۹۷۴۵۲ روپیه است. موتور پالس ۲۰۰ NS مدل ۹۷ در ایران با مبلغ ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۲۰۰ NS

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۹۹٫۵ سی سی
میزان قدرت ۳۱٫۳۳ اسب بخار در ۹۵۰۰ دور
گشتاور ۱۸٫۳ نیوتون متر در ۸۰۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۴٫۸۶ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۲۵ کیلومتر
 تعداد دنده ۶
ترمز جلو و عقب دیسکی / دیسکی
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۱۷*۸۰۴*۱۰۷۵
وزن خشک ۱۵۲ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO
قیمت موتور پالس ۲۰۰ NS – مدل ۹۷ ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

موتور باجاج پالس RS 200

موتور باجاج پالس ۲۰۰ RS  بر پایه ی موتور پالس ۲۰۰ NS طراحی و تولید شده است. به همین دلیل بسیاری از قسمت های این موتور شباهت زیادی به یکدیگر دارند. برای مثال در موتور پالس ۲۰۰ RS از همان فریم، سیستم تعلیق، چرخ ها و تایرهای استفاده شده در موتور پالس ۲۰۰ NS استفاده شده است. اگرچه تایرهای استفاده شده در این دو موتور یکسان هستند اما لازم به ذکر است که این تایرها جزو بهترین تایرهای MRF هستند.

اصلی ترین تفاوت موتور پالس ۲۰۰ RS با موتور پالس ۲۰۰ NS در این است که از طراحی چند تکه ای در موتور RS200 استفاده شده است. این طراحی باعث می شود تا هنگام تصادف، هزینه ی تعمیر و تعویض قطعات موتور کاهش یابد. پنل های کناری و همچنین پنل استفاده شده در قسمت عقب این موتور کاملا جدید هستند و بالاخره کمپانی باجاج، سیستم اگزوزی برای این موتور در نظر گرفته است که می توان آن را دید.

پیشرانه ی استفاده شده در هر دو موتور پالس ۲۰۰ RS و موتور پالس ۲۰۰ NS از یک نوع هستند با این تفاوت که پیشرانه ی RS200 مجهز به سیستم تزریق سوخت است. به همین دلیل پیشرانه ی این موتور عملکرد نرم تری داشته و تولید قدرت در این پیشرانه خطی است. استفاده از طراحی چند تکه ای، سیستم تزریق سوخت، سیستم اگزوز جدید و استفاده از ترمز ABS سبب شده تا نسخه ی جدید موتور RS نسبت به موتور NS200 20 کیلوگرم سنگین تر باشد. البته برای جبران این افزایش وزن، آیرودینامیک و پیشرانه ی این موتور بهبود یافته است که سبب شده تا قدرت تولیدی توسط این پیشرانه افزایش یابد. حداکثر سرعت این موتور به ۱۴۱ کیلومتر در ساعت می رسد.

به دلیل اینکه مشخصات فنی دو موتور پالس ۲۰۰ RS و موتور پالس ۲۰۰ NS تقریبا یکسان هستند. می توان نتیجه گیری کرد که کیفیت موتورسواری با موتور پالس ۲۰۰ RS نیز همانند NS200 عالی است. با توجه به اینکه وزن موتور پالس ۲۰۰ RS در حدود ۲۰ کیلوگرم بیشتر از موتور NS200 هست اما هندلینگ این موتور بسیار نرم تر و راحت تر به نظر می رسد. البته ارگونومی صندلی RS200 نیز در این امر بی تاثیر نیست و راحتی مورد نظر موتورسواران را فراهم می کند.

موتور پالس RS200 تنها موتور سیکلت موجود در کلاس ۲۰۰ سی سی با سیستم ترمز ABS است. استفاده از این سیستم سبب می شود تا ایمنی موتور افزایش یابد. قیمت فروش نسخه ی مجهز به ABS موتور RS200 در حدود ۱٫۳ لاخ روپیه است. موتور پالس ۲۰۰ RS مدل ۹۵ در ایران با مبلغ ۱۳٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۲۰۰ RS

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۱۹۹٫۵ سی سی
میزان قدرت ۳۲٫۶۶ اسب بخار در ۹۷۵۰ دور
گشتاور ۱۸٫۶ نیوتون متر در ۸۰۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت تزریق سوخت
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۴٫۰ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۴۱ کیلومتر
 تعداد دنده ۶
ترمز جلو و عقب دیسکی / دیسکی
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۱۹۹۹*۷۶۵*۱۱۱۴
وزن خشک ۱۶۴ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO
قیمت موتور پالس ۲۰۰ RS – مدل ۹۵ ۱۳٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان

موتور پالس ۲۲۰F

موتور باجاج پالس ۲۲۰F، سریع ترین موتور تولید شده توسط کمپای باجاج است. استفاده از چراغ اصلی بزرگ، طراحی خشن و سایر پنل های موتور پالس ۲۲۰F DTSi سبب شده تا این موتورسیکلت، سریع و چابک و در عین حال خشن به نظر برسد. تمامی اجزای این موتور دارای ارگونومی مناسب یک موتور Streetfighter است.

عملکرد خوب پیشرانه و استفاده از تجهیزات مدرن، همراه با سیستم تعلیق بهبود یافته، باعث شده تا این موتور از نظر کیفیت ساخت و سرعت، در شرایط خوبی باشد و به نوعی می توان عنوان کرد که کمپانی باجاج با تولید این موتور، ایرادات موتور ۲۰۰ DTSi را به دست فراموشی سپرده است. علی رغم استفاده از پیشرانه ی بزرگتر، وزن خشک این موتور تنها ۱۴۸ کیلوگرم است که همین امر سبب شده تا شتابگیری این موتور بسیار سریع باشد. موتور پالس ۲۲۰F قادر است تا در عرض ۳٫۶ ثانیه، سرعت خود را از صفر تا ۶۰ کیلومتر در ساعت برساند. بدین ترتیب می توان موتور پالس ۲۲۰F را سریع ترین موتور هندی نامید. قیمت فروش این موتور در بازار هند ۶۹۴۲۵ روپیه است.

موتور پالس ۲۲۰ F مدل ۹۵ با کارکرد ۶۰۰۰ کیلومتر در ایران با مبلغ ۶٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان به فروش می رسد.

موتور پالس ۲۲۰ F

 مشخصات ویژگی ها 
 پیشرانه ۲۲۰ سی سی
میزان قدرت ۲۷٫۹۰ اسب بخار در ۸۵۰۰ دور
گشتاور ۱۸٫۵۵ نیوتون متر در ۷۰۰۰ دور
تعداد سیلندر ۱
سیستم سوخت کاربراتور
۰ تا ۶۰ کیلومتر ۳٫۹ ثانیه
حداکثر سرعت ۱۵۵ کیلومتر
 تعداد دنده ۵
ترمز جلو و عقب دیسکی / دیسکی
سایز چرخ جلو و عقب ۱۷ اینچ
طول/عرض / ارتفاع ۲۰۳۵*۷۵۰*۱۱۶۵
وزن خشک ۱۶۴ کیلوگرم
نوع لامپ جلو هالوژن همراه با AHO

قیمت موتور پالس ۲۰۰ RS – مدل ۹۵

با کارکرد ۶۰۰۰ کیلومتر

۶٫۷۰۰٫۰۰۰ تومان

لوازم یدکی پالس را از قطعه سیکلت  بخواهید