قطعات موتورسیکلت
28
سپتامبر

قطعات آوا در رشت| لوازم یدکی آوا در رشت

لوازم یدکی آوا در رشت| قطعات آوا در رشت

معرفی استان گیلان

سلام من یک گیلانی هستم، همیشه دوست داشتم استان خود را کامل و دقیق بشناسم اما هر وقت در اینترنت جستجو کردم به مطالب پراکنده برخورد کردم که خواندن آن ها از حوصله ام خارج بود. به همین دلیل تصیم گرفتم یک مقاله جامع در رابطه با گیلان بنویسم و آن را با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم خواندن این مقاله برای شما مفید و لذت بخش باشد. (تمامی آمار و ارقام موجود این مقاله از منابع موثق و طبق آخرین تغییرات می باشد)

موقعیت جغرافیایی استان گیلان در نقشه

استان گیلان جزء استان های شمالی ایران می باشد که از سمت شمال به نوار دریای کاسپین (دریای خزر)، از غرب به اردبیل، از جنوب به قزوین و زنجان، از شرق به استان مازندران متصل می  شود.

گفتنی است که گیلان از سمت آستارا در همسایگی کشور آذربایجان شرقی می باشد و از طریق دریای کاسپین نیز به کشور های روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان متصل می شود. جالب است بدانید که کوه سمام یا سماموس(رودسر)  با ارتفاع ۳۶۸۹ متر، بلندترین نقطه گیلان است همچنین بالاترین ارتفاع شهرستان از سطح دریاهای آزاد، شهرستان رودبار با ۲۸۰ متر و پایین ترین سطح از دریا متعلق به شهرستان انزلی با ۲۵- متر می باشد.

جمعیت و تقسیمات منطقه ای گیلان

استان گیلان بر اساس آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ دارای ۲٫۵۳۰٫۶۹۶ نفر جمعیت است که دهمین استان پرجمعیت کشور محسوب می شود و طبق آخرین تغییرات و تقسیمات کشوری از سال ۱۳۸۹، مساحت گیلان ۱۴۰۴۲ کیلومتر مربع است که شامل ۲۵۸۳ روستا، ۱۰۹ دهستان، ۴۳ بخش، ۵۲ شهر و ۱۶ شهرستان می باشد. شایان ذکر است که گیلان بیستوهشتمین استان کشور از نظر وسعت نیز می باشد.

در جدول زیر اسامی شهرستان ها و شهرهای زیر مجموعه آن ها را مشاهده می کنید :

شهرستان شهر وسعت

(کیلومترمربع)

جمعیت

(۱۳۹۵)

موقعیت مکانی
آستارا آستارا، لوندیل ۴۳۲/۵ ۹۱٫۲۷۵ غرب گیلان
آستانه اشرفیه آستانه اشرفیه، کیاشهر ۴۱۲/۸ ۱۰۸٫۱۳۰ شرق گیلان
املش املش، رانکوه ۴۱۰ ۴۳٫۲۲۵ شرق گیلان
بندرانزلی بندرانزلی ۳۰۴/۷ ۱۳۹٫۰۱۶ شمال گیلان
طوالش تالش، اسالم، چوبر، حویق، لیسار ۲۱۹۱/۹ ۲۰۰٫۶۴۹ شمال غرب گیلان
سیاهکل سیاهکل، دیلمان ۱۰۸۸ ۴۶٫۹۷۵ شرق گیلان
شفت شفت، احمدسرگوراب ۵۸۶/۹ ۵۴٫۲۲۶ غرب گیلان
رشت رشت، خمام، سنگر، لشت نشاء، کوچصفهان، لولمان، خشکبیجار ۱۲۷۲/۲ ۹۵۶٫۹۷۱ مرکز گیلان
رودبار رودبار، رستم آباد، منجیل، لوشان، رودبار، جیرنده، بره سر ۲۳۷۰/۲ ۹۴٫۷۲۰ جنوب گیلان
رودسر رودسر، کلاچای، رحیم آباد، چابکسر، واجارگاه ۱۳۳۱/۱ ۱۴۷٫۳۳۹ شرق گیلان
رضوانشهر رضوانشهر، پره سر ۷۸۳/۵ ۶۹٫۸۶۵ شمال غربی گیلان
صومعه سرا صومعه سرا، گوراب زرمیخ، مرجغل ۵۷۲/۹ ۱۲۵٫۰۷۴ غرب گیلان
فومن فومن، ماکلوان، ماسوله ۷۷۷/۹ ۹۲٫۳۱۰ جنوب غربی گیلان
لاهیجان لاهیجان، رودبنه ۴۳۶/۷ ۱۶۷٫۵۴۴ شرق گیلان
لنگرود لنگرود، چاف و چمخاله، کولمه، شلمان، اتاقور ۴۳۸ ۱۴۰٫۳۸۴ شرق گیلان
ماسال ماسال، بازارجمعه ۶۳۳ ۵۲٫۶۴۹ شمال غربی گیلان

معرفی کوتاه از شهرستان های استان گیلان (۱۶ مورد)

شهرستان آستارا

آستارا در غرب استان گیلان و نقطه مرزی ایران در امتداد رود آستاراچای واقع شده است که دارای راه خاکی به کشور آذربایجان می باشد، این شهرستان در خرداد سال ۱۳۳۹ خورشیدی به استان گیلان ملحق شده است. آستارا مساحتی بالغ بر ۴۳۲٫۵ کیلومتر مربع دارد که در این مساحت جمعیت ۹۱٫۲۵۷ نفری ساکن هستند و جزء شهرستان های پر جمعیت گیلان به شمار می آید.

جالب است بدانید آستارا سردترین شهرستان استان گیلان است و ساکنان آستارا به زبان ترکی آذربایجانی و عده ای به زبان تالشی صحبت می کنند.

نام آستارا نیز از واژه تالشی هوسته رو یا اوسته رو (آهسته رو یا آرام رو ) گرفته شده که به مرور زمان به آستارا تبدیل شده است. (منبع: کتاب بستان الساحه)

عمده ترین صنایع دستی این شهرستان جاجیم بافی و گلیم بافی می باشد. و از محبوب ترین مکان های گردشگری آستارا میتوان به گردنه حیران و تله کابین حیران، آبشارا لاتون، ساحل صدف، تالاب استیل اشاره کرد.

شهرستان آستارا

شهرستان آستانه اشرفیه

شهرستان آستانه اشرفیه از دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر تشکیل شده که در ۳۵ کیلومتری شهر رشت(مرکزاستان) قرار گرفته است. فاصله آستانه اشرفیه تا شهر لاهیجان ۷ کیلومتر می باشد. به خاطر موقعیت جغرافیایی که این شهر دارد سپیدرود از وسط آن رد می شود و خاک آن از خاک نقاط دیگر استان گیلان حاصلخیز تر است به همین خاطر باغ های کشاورزی در این شهر بسیار دیده می شود. آستانه اشرفیه در گذشته کوچان نام داشت که کوچان به معنی محل زندگی کوچ هاست. کوچ ها از ساکنان بسیار قدیمی گیلان به حساب می آیند. پس از تدفین پیکر سید جلال‌الدین اشرف در این شهر که نوشته‌اند پسر امام موسی کاظم(ع) است، نام آن را به آستانه اشرفیه تغییر دادند.

مساحت و جمعیت آستانه اشرفیه

این شهرستان دارای مساحت ۴۱۲٫۸ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۱۰۸۱۳۰ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری آستانه اشرفیه

از جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان پل خشتی نیاکو و کیسم، پارک ساحلی، تونل جنگلی صفرابسته، بازار هفتگی، پارک ملی بوجاق کیاشهر، تالاب و پل چوبی کیاشهر را نام برد که مناطقی بسیار جذاب و دیدنی هستند. لازم به ذکر است که آرامگاه استاد محمد معین نیز در آستانه اشرفیه می باشد.

سوغات آستانه اشرفیه

به دلیل تنوع سوغات های شهرستان آستانه اشرفیه در این بخش تعدادی از این سوغاتی ها را نام می بریم که عبارتند از : بادام زمینی، برنج، چای، حبوبات. انواع صنایع دستی از جمله حصیرها و بامبو های بافته شده و قالی و گلیم های بسیار زیبای دست بافت.

شهرستان آستانه اشرفیه

شهرستان املش

شهرستان املش در امتداد رود شلمان و در فاصله ۷۵ کیلومتری مرکز استان گیلان (شهر رشت) است. این شهرستان از شمال به دو شهر لنگرود و رودسر، از غرب و جنوب به شهر سیاهکل و از شرق به رحیم آباد رودسر متصل شده که دو بخش مرکزی و رانکوه را شامل می شود. آب و هوای املش به دلیل قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات، بسیار مطبوع می‌باشد. قومیت مردم املش گیلک است که با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) و به گویش املشی صحبت می کنند.

مساحت و جمعیت املش

شهرستان املش مساحتی تقریبی به اندازه  ۴۱۰ کیلومتر مربع دارد که در این مساحت جمیعت  ۴۳۲۲۵ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری املش

تالاب زر بیجار املش مناطق ییلاقی و باغات چای، غار لیاروی واقع در روستای لیاروی، بلوردکان املش، غار تلاین گورج و هفت خم تله سر، یخچال طبیعی ملجه دشت، دهکده ییلاقی خسیب دشت، چشمه آب معدنی لوزان، سه شنبه بازار املش، آرامگاه چهار تن از سلاطین کیایی

سوغات شهرستان املش

انواع سوغاتی های شهرستان املش  عبارت اند از خراطی روی چوب و قلمزنی، تولیدات دستبافت پشمی، چادر شب بافی، انواع مرکبات، چای، ابریشم، برنج و عسل

شهرستان املش

شهرستان بندر انزلی

بندر انزلی، واقع در شمالی ترین بخش استان گیلان یکی از پر باران ترین شهرستان های کشور است که از دو قسمت غازیان و انزلی تشکیل می شود، این شهرستان از سمت جنوب به صومعه سرا، از غرب به رضوانشهر و از سمت شرق به رشت متصل می شود. انزلی بعد از رشت دومین کلانشهر گیلان با فاصله ۴۰ کیلومتری (نیم ساعته) از رشت (مرکز استان) و پنجمین بندر فعال اقتصادی کشور به حساب می آید.

مساحت و جمعیت بندرانزلی

این شهرستان ۳۰۴٫۷ کیلومتر مربع مساحت دارد که در این مساحت جمعیت ۱۳۹۰۱۶ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

شهرستان انزلی بسیار زیبا و دیدنی است که همه ساله توریست های زیادی را جذب خود می کند. مناطق زیبا و گردشگری بندر انزلی عبارتند از : تالاب انزلی، پناهگاه حیات وحش سرخانکل، موج شکن های بندرانزلی، پل های انزلی، برج ساعت، بلوار ساحلی و کاخ انزلی، حافظیه انزلی و کشتی میرزاکوچک خان جنگلی و…

سوغات بندرانزلی

عمده ترین سوغات خوراکی بندر انزلی انواع ماهی های خزری می باشد، همچنین انزلی صنایع دستی زیبایی از جمله حصیر بافی، سبد بافی، نازک کاری ، خراطی روی چوب، گلسازی و مروار بافی نیز دارد.

بندرانزلی

شهرستان تالش

تالش بعد از رشت پرجمعیت ترین شهرستان استان گیلان و بعد از رودبار بزرگترین شهرستان گیلان می باشد. که از سمت شمال به آستارا، از سمت جنوب به رودبار، از غرب به اردبیل و از شرق به دریای کاسپین و انزلی متصل می شود. شهرستان تالش نام خود را از قوم و ساکنینش گرفته و طبق اسناد تالشی ها از بازماندگان کادوسیان هستند که از همسایگان قدیمی گیلک ها محسوب می شوند. ساکنان تالش به زبان و گویش های تالشی، ترکی آذری، گیلکی و فارسی صحبت می کنند.

مساحت و جمعیت تالش

مساحت تالش ۲۱۹۱/۹ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۲۰۰٫۶۴۹ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری تالش

جاذبه های گردشگری شهرستان تالش عبارت اند از : پارک جنگلی سیاهداران (بام تالش)، سورتمه ریلی تالش، آبشار ویسادار، آبشار حویق، کاخ ییلاقی سردار امجد، مسجد آق اولر، روستای سینه هونی، زیارتگاه نرگس خاتون، محوطه باستانی و ییلاق تول و روستا و بقعه شاه میلرزان ، حمام قدیمی مریان، تالاب جوکندان، پارک جنگلی گیسوم،  منطقه ییلاقی سوباتان لیسار، قلعه صلصال ، آبشار ورزان

سوغات تالش

شهرستان تالش سوغات فراوانی دارد هم انواع خوراکی هم انواع صنایع دستی که تعدادی از آنها را نام میبربم :

عسل، گلیم و قالی بافی، سفالگری، سرامیک سازی، انواع لبنیات، عروسک سازی پارچه‌ای، تولیدات دستبافت پشمی

شهرستان تالش

شهرستان سیاهکل

شهرستان سیاهکل واقع در شرق استان گیلان است که از سمت شمال به لاهیجان و آستانه اشرفیه، ازسمت  شرق به شهرستان های لنگرود، رودسر و املش، از جنوب به مازندران، از جنوب غربی به رودبار و منطقه ی الموت، و از سمت غرب به رشت متصل می شود. سیاهکل از دو بخش جلگه ای و کوهستانی (شمال دامنه های رشته کوه البرز ) تشکیل شده است.

جالب است بدانید که در شهرستان سیاهکل توتون، فندوق، سیب زمینی، گردو، برنج، چای کشت می شود.

مساحت و جمعیت سیاهکل

این شهر دارای مساحت ۱۰۸۸ کیلومتر مربع است که در این مساحت حمعیت ۴۶۹۷۵ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری سیاهکل

مکان های دیدنی سیاهکل عبارت اند از : روستای بالارود و اقامتگاه بومگردی میکال، آبشار لونک، روستای پیرکوه، بازار هفتگی و حمام دیلمان،ییلاق دیلمان، کاروانسرای تی تی، استخر و پارک پاشوران، کوه درفک و قلعه گرماور

سوغات سیاهکل

اصلی ترین سوغات سیاهکل عبارت اند از :

صنایع دستی نمدی، ابریشمی، پشمی، قلاب بافی، سفالگری، سرامیک سازی،  محصولات فندق، سیب زمینی، گردو، عسل، نانهای محلی، انواع ترشی، مربا و میوه‌های جنگلی، کلوچه و لبنیات

شهرستان سیاهکل دیلمان

شهرستان شفت

شهرستان شفت در ناحیه غربی استان گیلان واقع گردیده که از شمال به شهرستانهای رشت و صومعه سرا ،از جنوب به استان زنجان و شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان رشت، از غرب به شهرستان فومن متصل است. شفت شامل دو بخش مرکزی و احمدسرگوراب می شود. همچنین کوههای تالش که دنباله رشته کوه البرز است در این شهرستان واقع شده و ناحیه بزرگی را در جنوب این شهرستان  شامل می شود.

مساحت و جمعیت شفت

این شهرستان دارای مساحتی به اندازه ۵۸۶/۹ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۵۴٫۲۲۶ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری شفت

جاذبه های گردشگری شهر شفت شامل: پارک جنگلی چوبر،چنار رودخان،جنگل های امام زاده ابراهیم، روستای خلیلان شفت، کانال هوایی روستای بداب به خرفکل، منطقه حفاظت شده گشت رودخان،  سیاه‌ مزگی، روستای کمسار، غار لاس پشت، آبشار لاس پشت، آبشار وزن و تالاب آب بندان گیلده، دوشنبه بازار هفتگی شفت، استخر طبیعی چماچا، استخر نورماس، آبشار دودوزن، بقعه آقاسید ذوالپیران و بقعه امامزاده اسحاق است.

سوغات شفت

از مهم ترین سوغات شهر شفت می توان به پنیر سیاهمزگی و برنج پشت سرا اشاره کرد.

شهرستان رش

شهر رشت یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان گیلان است، که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیه ای دریای کاسپین (مازندران، گیلان، گلستان) به حساب می آید. شهرستان رشت از سمت شمال به دریای کاسپین از سمت غرب به تالاب بندرانزلی، صومعه سرا و شفت، از سمت جنوب به رودبار و از سمت شرق به شهرستانهای لاهیجان، سیاهکل و آستانه اشرفیه محدود است.

مساحت و جمعیت رشت

شهر رشت دارای مساحت ۱۲۷۲/۲ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۹۵۶٫۹۷۱ نفری زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری رشت

جاذبه های گردشگری رشت شامل : دریاچه سقالکسار (سدخاکی)، پارک جنگلی سراوان، موزه میراث روستایی، باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی،  پارک ملت رشت، خانه میرزا کوچک خان جنگلی،کاروانسرای لات، تالاب عینک، آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، خانه تاریخی قدیری، موزه گنجینه رشت، پارک کشاورز رشت، خانه ابریشمی، چشمه آب شور لاکان، مجتمع تفریحی شهر شادی می باشد.

سوغات رشت

تنوع خوراکی های خوشمزه در رشت خیلی زیاد است و برای هر سلیقه‌ای خوراکی پیدا می‌شود ما چندی از خوراکی های خوشمزه رشت را نام میبریم که شامل : رشته‌خشکار و زیتون و ماهی سفید و برنج و چای و رب انار و نان برنجی و انواع میوه های جنگلی وحشی و…

شهرستان رودسر

رودسر به عنوان شرقی ترین شهرستان گیلان در کنار دریای کاسپین واقع شده است که از شمال به دریای کاسپین، از سمت جنوب به کوه های البرز، از سمت غرب به لنگرود و از سمت شرق به شهرستان رامسر (استان مازندران) محدود می شود، که فاصله آن تا رشت (مرکز استان) حدود ۷۴ کیلومتر است. رودسر سومین شهرستان استان گیلان از نظر وسعت و بزرگی می باشد. این شهرستان از نظر ناهمواریها، از دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تشکیل شده است که بخش کوهستانی، قسمت اعظم وسعت این شهرستان را در برگرفته که ناحیه جنوبی شهرستان را شامل می شود و جزء کوههای البرز غربی است که به نام اشکور شناخته می شود.

مساحت و جمعیت رودسر

شهر رودسر دارای مساحت ۱۳۳۱/۱ کیلومتری است که در این مساحت جمعیت ۱۴۷٫۳۳۹ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری رودسر

اماکن دیدنی رودسر شامل : روستای سی سرا، روستای چینی جان، روستای درسنک،سفیداب رحیم آباد، اشکور رودسر،کوه عروس و داماد، پل دیمابن ، روستای حسن سرا، منطقه اشکورات، بازار هفتگی رودسر، غار اسب طویله، ساحل رودسر ورامدشت، چشمه دمکش، آبشار میلاش، چشمه آب معدنی سجیران، قلعه گردن تول لات، جواهردشت، گنبد پیرمحله، قلعه بندبن قاسم آباد، پل خشتی تیمیجان، روستای سرولات، آبشار سجیران، رودخانه پل رود  و… می باشد که جاهایی بسیار دیدنی و جذاب است به شما هم پیشنهاد می کنیم از این اماکن دیدن کنید.

سوغات رودسر

از رودسر وقتی برید می توانید سوغاتی های فراوانی با خود ببرید سوغاتی هایی مانند : فندق، گل گاو زبان، مرکبات، چای، برنج، کلوچه نور رودسر، نان تیمیجان رودسر، رودسر به دلیلی اینکه کنار دریا واقع شده است دارای انواع ماهی از جمله ماهی سفید، ماهی کفال و کولی، اصلک ماهی و کلیکا ماهی و از همه مهم تر ماهی آزاد می باشد.

شهرستان رودسر

شهرستان رودبار

شهرستان رودبار بزرگترین و جنوبی ترین شهرستان استان گیلان است که از شمال به رشت از سمت جنوب به استان قزوین و از غرب به شهرستان فومن و استان زنجان متصل می شود. شهرستان رودبار در مجاور سفیدرود و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. شهرستان رودبار دارای آب و هوای مدیترانه ای است و رویش درختان زیتون در رودبار گواه این موضوع است. رودبار در مسیر بادهای دره سفیدرود قرار گرفته که بادهای منجیل آن معروف است. دلیل نام گذاری این شهرستان به رودبار وجود رودهای فراوان در این منطقه می باشد.

مساحت و جمعیت رودبار

شهرستان رودبار دارای مساحت ۲۳۷۰٫۲ کیلو متر مربعی است که در این مساحت ۹۴۷۲۰ نفر زندگی می کنند.

جاذبه های گردشگری رودبار

رودبار مناطق زیبا و بسیاری برای گردشگری و جذب توریست دارد که شامل :

دریاچه حلیمه جان، چشمه آب گرم ماستخور، دریاچه ویستان بره سر، تپه مارلیک، غار یخی درفک، دریاچه یسان، غار آبی دیورش، جنگل نقله‌ بر، روستای گنجه رودبار، پل انبوه، پل منجیل، چشمه با، آبشار خلشکوه، آبشار کلشتر، روستای اسکولک، منطقه حفاظت شده سیاه رود، منطقه عمارلو، روستای دیورش، روستای کلشتر، روستای خرم کوه، ییلاقات سلانسر، غار اسب، غار کبوتر، غار اشتنیف، غار اسپهبدان، پل تاریخی لوشان، سرو هرزویل، روستای داماش،  چشمه آب معدنی سنگرود، غار دربند رشی، امامزاده محمد حنیفه، غار سیاه می باشد حتما به این مناطق زیبا سر بزنید و از این جاذبه های طبیعی استان گیلان و شهرستان رودبار لذت ببرید.

سوغات رودبار

معروفترین صنایع دستی و سوغات رودبار گلیم و جاجیم های زیبا دست بافت زیبا محلی و صابون زیتون، زیتون پرورده، انواع روغن زیتون، انواع ترشی های خوشمره محلی مانند سیر ترشی می باشد.

شهرستان رودبار

شهرستان رضوانشهر

رضوانشهر یکی از شهرستان های تالش نشین استان گیلان است که در شمال غرب گیلان واقع شده که از سمت شمال متصل به دریای کاسپین، از جنوب به شهرستانهای ماسال و صومعه سرا ، از غرب به شهرستان تالش و از شرق به بندر انزلی متصل شده است. فاصله رضوانشهر تا رشت ۶۵ کیلومتر می باشد. شهرستان رضوانشهر بر روی شاهراه ارتباطی شمال، جنوب قرار دارد که کشورهای قفقاز و حوزه دریای خزر را به خلیج فارس وصل کرده است و این ویژگی امتیاز خاصی را برای شهرستان ایجاد کرده است . گفتنی است که شهرستان رضوانشهر داری ۳۰ کیلومتر نوار ساحلی می باشد.

مساحت و جمعیت رضوانشهر

این شهر دارای مساحت ۷۸۳٫۵ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۶۹۸۶۵ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری رضوانشهر

شهرستان رضوان شهر دارای اماکن دیدنی بسیار زیادی است که شامل : آبشار ویسادار، پل آجری پونل، قلعه امیر ساسان،  پارک جنگلی دکتر درستکار، پارک جنگلی گیسوم، مسجد اسپیه مزگت،  بقعه سیده بانو، پل شفا رود، روستای بهشتی ارده، گورستان تاریخی پرن پرن وسکه می باشد که مناطقی بسیار زیبا و دیدنی هستند.

سوغات رضوانشهر

گلیم بافی، نان های محلی، حلوا های سنتی، سیاه ترشی، لبنیات و پنیر محلی می باشد.

شهرستان صومعه سرا

شهرستان صومعه سرا واقع در غرب گیلان و در فاصله ۲۳ کیلومتری شهرستان رشت می باشد که از سمت شمال به بندرانزلی ، از جنوب به شهرستان فومن ،از شرق به شهرستان رشت و شفت، از غرب به شهرستان ماسال و رضوانشهر محدود است.

شهرستان صومعه سـرا بر اساس آخرین تقسیمات کشـوری دارای سه بخـش؛ مرکزی، تولمـات و میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستـان کسماء ، طاهـرگوراب، ضیـابر، هنده خـاله، تولـم (لیف شاگرد)، گوراب زرمیخ، مرکیه و دارای سه شهر صومعه سرا، مرجغل، گوراب زرمیخ و تعداد ۱۵۱  روستا است.

مساحت و جمعیت صومعه سرا

صومعه سرا دارای مساحت ۵۷۲٫۹ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۱۲۵۰۷۴نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری صومعه سرا

صومعه سرا دارای مناطق زیبا گردشگری بسیار دیدنی است که شامل :

محوطه تاریخی هفت ‌دغنان، امامزاده قاسم صومعه سرا، تالاب (منطقه حفاظت شده) سیاه کشیم، پل گازروبار، پل مناره بازار، پل کسما، بازار هفتگی صومعه سرا، تالاب سیاه درویشان، تالاب هندخاله، بقعه ی پیر موذنان، صوفیان ده، پناهگاه حیات وحش سلکه، پل خشتی گوراب تولم، حمام کسماء و آرامگاه خوری می باشد اگر به صومعه سرا رفتید حتما از این مناطق دیدن کنید.

سوغات صومعه سرا

مهم ترین و اصلی ترین سوغات صومعه سرا ابریشم می باشد که همچنین به عنوان سوغاتی این شهرستان می توان به حصیــر بافـی و سرامیک سازی و تولیدات دستباف و قلاب دوزی و فرش بافی و گلیم بافی و حلوای ضیابر و نیشکر و… اشاره کرد.

شهرستان صومعه سرا تالاب بنتیان

شهرستان فومن

شهرستان فومن در جنوب غربی استان گیلان و در ۲۷ کیلومتری شهر رشت (مزکر گیلان) قرار گرفته است،که از سمت شمال به شهرستان های صومعه سرا و ماسال، از سمت جنوب به شهرستان های شفت و تارم(زنجان)، از غرب به شهرستان خلخال(استان اردبیل) و از شرق به رشت محدود می شود. ساکنین شهرستان فومن گیلک و تالش هستند.

مساحت و جمعیت فومن

شهرستان فومن دارای مساحت ۷۷۷٫۹ کیاومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۹۲۳۱۰ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری فومن

فومن یکی از قطب های گردشگری و دیدنی ایران است که تاریخ بسیار کهنی دارد این اماکن دیدنی شامل :

قلعه رودخان،شهرک تاریخی ماسوله ، پارک فومن، روستای فوشه، غار خون فوشه، بقعه‌ سبز قبا،  ییلاق زودل سر فومن، منطقه‌ حفاظت شده گشت رودخان، سیاه مزگی، چشمه آب معدنی علی زاخونی، زمزمه می باشد. ما به شما پیشنهاد می کنیم به تمام این مکان های دیدنی بروید ولی اگر وقت کمی داشتید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به قلعه رودخان و ماسوله سری بزنید.

سوغات فومن

فومن هم مانند دیگر شهر های استان گیلان سوغاتی های زیاد و رنگ وارنگی دارد که عبارت اند از :

کلوچه فومن، چای، برنج، عسل، لاکو و رشته خشکار، توتون، مرکبات، صنایع دستی؛ گمچ(ظروف گلی)، شال دستبافت پشمی و محصولات حصیری

شهرستان لاهیجان

لاهیجان معروف به عروس گیلان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرستانهای استان گیلان می باشد، شهر لاهیجان در شرق گیلان و در ۴۵ کیلومتری رشت قرارگرفته است که از سمت شمال به دریای کاسپین، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان ، از سمت جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه متصل می شود.

مساحت و جمعیت لاهیجان

لاهیجان دارای مساحت ۴۳۶٫۷ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۱۶۷۵۴۴ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گردشگری لاهیجان

لاهیجان شهری است بسیار زیبا و دارای مناظر خیلی چشم نواز که ما تعدادی از این مکان هارا برای شما نام می بریم

این مناطق شامل: آبشار شیطان کوه، تالاب سوستان، شیطان کوه و بام سبز لاهیجان،تله کابین لاهیجان، استخر لاهیجان، تالاب بین‌المللی امیر کلایه و شیخانبر، موزه چای و مقبره کاشف السلطنه، مقبره شیخ زاهدگیلانی، پل خشتی لاهیجان، حمام گلشن می باشد.

سوغات لاهیجان

شهر لاهیجان معروف است به شهر کلوچه ها و چای خوش عطرش، دیگر سوغاتی های لاهیجان شامل : انواع مربا ها (بالنگ، بهار نارنج و…)، سیر ترشی و رب آلوچه و رب انار و برنج و انواع نان های محلی. صنایع دستی کدوی منقوش، بامبو بافی، حصیر بافی می باشد.

شهرستان لنگرود

شهرستان لنگرود واقع در شرق گیلان که در ۶۰ کیلومتری مرکز استان (رشت) قرار گرفته است. این شهرستان از سمت شمال به دریای کاسپین، از جنوب به شهرستان املش، از غرب به شهرستان لاهیجان و سیاهکل، از شرق به رودسر متصل می شود. جالب است بدانید لنگرود رتبه ی اول تولید پیله ابریشم را در استان گیلان داراست.

مساحت و جمعیت لنگرود

لنگرود دارای مساحت ۴۳۸ کیلومتر مربع است که در مساحت حمعیت ۱۴۰۳۸۴ نفری زندگی می کنند

جاذبه های گرشگری لنگرود

لنگرود مناطق بسیار زیبایی و دیدنی برای گشت و گذار دارد این مناطق شامل :

پل خشتی لنگرود، منطقه ییلاقی لیلاکوه، آبشار ماهی مشو، منطقه ساحلی چاف و چمخاله، هتل رویایی راستی لنگرود، تالاب کیلاکلایه، قلعه دزدبن، عطا کوه، حمام فشکالی محله و پل خشتی قدیمی نالکیا شر

سوغات لنگرود

وقتی به لنگرود سفر می کنید می توانید به عنوان سوغات چادر شب بافیتنی، حصیر ، کارهای خراطی، بامبو، سفالی، و خوراکی نظیر کلوچه، عسل، برنج، چای و نان های محلی خریداری کنید

شهرستان لنگرود چمخاله

شهرستان ماسال

ماسال درسال ۱۳۷۶ مستقل و به شهرستان ماسال تبدیل شد. این شهرستان در شمال غربی استان گیلان قرار گرفته است که از سمت شمال به شهرستان رضوانشهر، از جنوب و شرق به شهرستان صومعه سرا، از غرب به استان اردبیل متصل می شود. ماسال از لحاظ ناهمواری ها، از سه ناحیه جلگه ای، کوهستانی و کوهپایه ای تشکیل شده است. اغلب مردم ماسال به شغل دامداری و کشاورزی مشغول هستند. شهرستان ماسال با داشتن مناطق زیبای ییلاقی، جنگلی، آبشارهای دیدنی(۱۷ غار)، نقاط زیارتی و تاریخی به لحاظ گردشگری بسیار دارای اهمیت است.

مساحت و جمعیت ماسال

ماسال دارای مساحت ۶۳۳ کیلومتر مربع است که در این مساحت جمعیت ۵۲۶۴۹ نفری زندگی میکنند

جاذبه های گردشگری ماسال

ماسال معروف به بهشت گیلان است و مناطق بسیار زیبا و دیدنی دارد که انسان را حیرت زده میکند حتما به مناطق زیبا و دیدنی ماسال سر بزنید و از این طبیعت بسیار زیبا و بکر لذت ببرید

تعدادی از این مناطق شامل؛

بام سبز ماسال، باغ پرندگان تمجیدی، ییلاق خان بند، آبشار رامینه، بازار هفتگی ماسال، منطقه ییلاقی اولس بلنگاه، دهکده اولس بلنگاه، منطقه ییلاقی دشت آلنزه، غار آویشو، منطقه باستانی اسبه ریسه و پارک جنگلی ریزه مندان می باشد.

سوغات ماسال

ماسال سوغاتی های فراوانی دارد که عبارت اند از :

لبنیات، مرکبات، عسل، زرین نان، صنایع دستی: انواع بافتنی های پشمی شال و جوراب بافتنی پشمی، بافت چادر شب، قاشق های چوبی، قند شکن، قندان ، جاجیم، نمد و اثار خراطی و…

درباره ی نام گیلان

در لغت نامه دهخدا گیلان به معنای محل زندگی گیل ها (منظور همان گیلک ها) است که از گیل + پسوند «ان» مکان گرفته شده. جالب است بدانید یونانی ها به گیلان گِلای (Gelae) و پهلوی ها گِلان(Gelan) می گفتند.

اقوام گیلانی و گویش گیلانیان

امروزه گیلان منزلگاه اقوام مختلفی از جمله گیلک، تالش، گالش، ترک، کرد و لر است که در کنار یکدیگر  زندگی می کنند. بیشترین جمعیت گیلان را گیلک ها تشکیل می دهند که جزء قدیمی ترین های استان گیلان و بازماندگان کاسپی ها هستند.

زبان اصلی گیلانی ها گیلکی است، که خود مشتمل دو گویش متفاوت در غرب و شرق گیلان (بیه پس و بیه پیش) می باشد، در واقع یکی گویش متداول در لاهیجان، رودسر و لنگرود است و دیگری گویش رایج در رشت، بندرانزلی، لشت نشاء، کوچصفهان و صومعه سرا است. گویش های دیگری نیز در نقاط مختلف گیلان وجود دارد از جمله تالشی که در غرب و شمال غرب گیلان (تالش، ماسال، شاندرمن) تالش نشین هستند، در نقاط کوهستانی گیلان دیلمی رایج است، در بعضی نقاط مثل آستارا، تالش، رودبار زبان ترکی هم متداول است.

سوغات استان گیلان

سوغاتی های استان گیلان به دو دسته صنایع دستی و خوراکی تقسیم می شود.

سوغاتی های خوراکی بطور کلی محصولات دامی و کشاورزی و پرندگان و دریایی می باشند به عنوان مثال: رشته خشکار، باقلوا،  نان خلفه (کشتا)، نان برنجی، کلوچه ، پنیر سیاه مزگی، زیتون، بادام زمینی، انواع ماهی بخصوص ماهی سفید و دودی ،تخم مرغ و تخم اردک محلی، چای، برنج، عسل، آلوچه، ازگیل و … می باشد

سوغاتی های صنایع دستی گیلان متناسب با اقلیم و جغرافیای هر مکان می باشد به عنوان مثال عشایر و ییلاقات از پشم گوسفندان استفاده میکنند و سمت دریا به دلیل وجود تالاب ها و مرداب ها و رویش گیاهی خاص که برای حصیر بافی و… استفاده می شود.

انواع صنایع دستی عبارتنداز : ظروف سفالی، عروسک های کاموایی، چموش و پاپوش، نمد و بامبو بافی، شال های دست بافت پشمی، بادبزن و زنبیل حصیری، کلاه و زیر انداز حصیری، فرش و گیلم بافی، قلابدورزی و… می باشد.

 

آوا Ava

موتورسیکت آوا مونتاژ شرکت ایران دوچرخ می باشد. برخی معتقدند این موتورسیکلت مشابه موتورسیکلت Jianshe شرکت یاماها می باشد. حتی روی انجین موتور هم آرم یاماها دیده میشود.

شرکت ایران دوچرخ در سال ۱۳۴۹ به منظور تولید انواع دوچرخه و موتورسیکلت گازی و دنده ای با همکاری فنی و تجاری شرکت های مشهور و بزرگ چون پژو فرانسه و یاماها موتور ژاپن تاسیس گردید
عملیات ساختمانی و تاسیساتی و نصب ماشین آلات حدود ۲ سال بطول انجامید و شرکت از سال ۱۳۵۱ عملا بهره برداری از کارخانجات خود را در شهر صنعتی البرز واقع در نزدیکی قزوین آغاز نمود . کارخانجات شرکت در زمینی به مساحت ۲۵۰۰۰ متر مربع واقع گردیده که بر روی آن مجموعا ۱۴۵۰۰ متر مربع سالن و ساختمان های اداری و خدماتی احداث شده است و امروزه با داشتن پرسنل مجرب و متخصص و ظرفیت سالانه ۱۲۵۰۰۰ دستگاه انواع موتورسیکلت و ۲۰۴۰۰۰ دستگاه انواع دوچرخه ، یکی از بزرگترین کارخانجات تولید دوچرخه و موتور سیکلت در ایران و یکی از مهمترین صادرکنندگان موتورسیکلت به کشورهای همسایه مانند افغانستان ، عراق و پاکستان می باشد . شرکت ایران دوچرخ ( IRDOCO ) باداشتن واحد تحقیقاتی ( R & D ) و با استفاده از سیستم های کامپیوتری ، واحدهایی از قبیل بخش رنگ ، آبکاری ، آزمایشگاه فیزیک و شیمی و سه خط مونتاژ ، عملیات تولید انواع موتورسیکلت و دوچرخه را انجام می دهد.

قطعات برقی آوا در رشت

لوازم تزئینی آوا در رشت

لوازم ظاهری آوا در رشت

لوازم فنی و موتوری آوا در رشت

لوازم استوک آوا در رشت

کیلومتر آوا در رشت

باطری آوا در رشت

روغن موتور آوا در رشت

شمع آوا در رشت

زین آوا در رشت

بوق آوا در رشت

باک آوا در رشت

دزدگیر آوا در رشت

لنت ترمز آوا در رشت

لاستیک آوا در رشت

سیم کشی آوا در رشت

راهنما آوا در رشت

بوبین آوا در رشت

ذغال چراغ جلو آوا در رشت

ترانزیستور آوا در رشت

اتومات استارت آوا در رشت

ست سوییچ استارت آوا در رشت

سیم کیلومتر آوا در رشت

گیربکس آوا در رشت

چراغ جلو آوا در رشت

خطر عقب آوا در رشت

سیم رابط آوا در رشت

لامپ آوا در رشت

برچسب آوا در رشت

هدلایت آوا در رشت

فرمان آوا در رشت

پدال آوا در رشت

فلاپ آوا در رشت

کاور آوا در رشت

آینه آوا در رشت

کتی کلاچ آوا در رشت

گارد عقب آوا در رشت

براکت آوا در رشت

جاپایی آوا در رشت

سوییچ آوا در رشت

بلوری آوا در رشت

گلگیر آوا در رشت

صفحه کلاچ آوا در رشت

قاب کیلومتر آوا در رشت

شیشه خطر آوا در رشت

لاستیک سر دسته آوا در رشت

شیشه کیلومتر آوا در رشت

قاب اگزوز آوا در رشت

کتی ترمز آوا در رشت

رینگ آوا در رشت

جک بغل آوا در رشت

آرم موتور آوا در رشت

فن آوا در رشت

درب باکآوا در رشت

شل گیر آوا در رشت

پایه تابلو جلو آوا در رشت

قطعات کاربرات آوا در رشت

رینگ پیستون آوا در رشت

لاستیک گیت آوا در رشت

سوپاپ آوا در رشت

واشر سر و ته سیلندر آوا در رشت

سنسور آوا در رشت

فیتر روغن آوا در رشت

دنده سر استارت آوا در رشت

سوپاپ آوا در رشت

سیم گاز آوا در رشت

کاربراتور آوا در رشت

پمپ ترمز آوا در رشت

دنده عقب آوا در رشت

میل چرخ جلو آوا در رشت

دیسک ترمز آوا در رشت

هندل آوا در رشت

چهارشاخ کلاچ آوا در رشت

زنجیر تایم آوا در رشت

شفت هندل آوا در رشت

سیم ساسات آوا در رشت

شاتون آوا در رشت

واشربندی آوا در رشت

سوزن شناور آوا در رشت

فنر کمک جلو آوا در رشت

توپی عقب آوا در رشت

سیم پره آوا در رشت

اگزوز آوا در رشت

بوش توپی آوا در رشت

کاسه نمد آوا در رشت

لوازم یدکی و قطعات موتورسیکلت آوا را ازقطعه سیکلت بخواهید

 

۰۲۱۲۲۴۹۸۵۲۶ – ۰۹۳۹۱۹۰۱۴۶۵