قطعات موتورسیکلت
12
ژانویه

قطعات KTM در سنندج | لوازم یدکی کی تی ام در سنندج

لوازم یدکی KTM در سنندجقطعات کی تی ام در سنندج

معرفی استان کردستان

کردستان با گستردگی ۲۸٬۲۰۳ کیلومتر مربع در غرب ایران قرار دارد. این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق محدود است. مرکز این استان، شهر سنندج است. استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۵ دارای ۸ شهرستان، ۱۲شهر، ۲۱ بخش، ۷۸ دهستان و ۱۷۶۵ آبادی دارای سکنه بوده است. شهرستان‌های این استان عبارتند از: بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان.

شهرها و شهرستان‌ها

رتبه: شهر: جمعیت: شهرستان: جمعیت:

۱ سنندج ۳۱۱٬۴۴۶ سنندج ۴۰۹٬۶۲۸

۲ سقز ۱۳۱٬۳۴۹ سقز ۲۰۵٬۲۵۰

۳ مریوان ۹۱٬۶۶۴ مریوان ۱۵۰٬۹۲۶

۴ بانه ۶۹٬۶۳۵ بانه ۱۱۶٬۷۷۳

۵ قروه ۶۵٬۸۴۲ قروه ۱۰۹٬۹۷۲

۶ کامیاران ۴۶٬۷۶ کامیاران ۱۰۴٬۷۰۴

۷ بیجار ۴۶٬۱۵۶ بیجار ۹۵٬۴۶۱

۸ دیواندره ۲۲٬۸۴۲ دیواندره ۸۲٬۶۲۸

۹ دهگلان ۲۰٬۲۲۶ دهگلان ۷۸٬۰۰۰

۱۰ سروآباد ۳٬۷۰۷ سروآباد ۵۳٬۹۹۲

سنندج

مریوان

نام

کردستان متشکل از دو کلمه «کرد» و پسوند «ستان» به معنی مکان می‌باشد. کردستان مکان و سرزمین کردها می‌باشد. ناحیه‌ای است در ایران واقع شده است. کلمه کردستان برای اولین بار بطور رسمی در دوره سلجوقی بکار برده شد و از آن پس ثبت گردید.

جغرافیا

استان کردستان با مساحت ۲۸۲۰۳ کیلومتر در غرب ایران مجاور کشور عراق بین ۳۴ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۵ درجه و ۳۱ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۶ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد که این مساحت ۱٫۷ درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود و از نظر وسعت رتبه ۱۶ را در کشور دارا است. از شمال به استانهای آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان و از جنوب به استان کرمانشاه و از شرق به استان همدان و قسمتی دیگر از استان زنجان و از غرب به کشور عراق محدود می‌باشد. این استان شامل ۲۳۰ کیلومتر مرز خاکی مشترک با کشورعراق است. از لحاظ اقلیمی و طبیعی استان کردستان منطقه‌ای کوهستانی می‌باشد که دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن نیز در پهنه منطقه گسترده شده‌اند. اختلاف ارتفاع بین بلندترین و پست‌ترین نقاط استان به حدود ۲۴۰۰ متر می‌رسد. کوه شاهو با ارتفاع ۳۳۰۰ متر بلندترین و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود ۹۰۰ متر کم ارتفاع‌ترین نقطه استان می‌باشد. که این اختلاف ارتفاع خود باعث به وجود آمدن اقلیم‌های متفاوت می‌گردد. کردستان با دریا فاصله اش زیاد است، اما از طریق دره‌های عمیق در هم تنیده، به آب‌های آزاد جهان در جنوب و دریاچه‌های شمالی نظیر دریای خزر و دریاچه ارومیه راه دارد. سرچشمه بسیاری از رودخانه‌های بزرگ در کوه‌های کردستان واقع شده‌اند.

تاریخ

استان کردستان بخشی از سرزمینی است که به وسیله مادها حکمرانی می شده است. مرز تاریخی سرزمینهایی که بوسیله مادها اداره می شده، در شمال به اورارتو، در غرب به آشور و در جنوب و جنوب غربی به ایلام و سومر منتهی می‌شد. در ابتدا قبایل نژاد آریایی در شرق و غرب دریاچه ارومیه اسکان یافتند. تعدادی از آنان در شرق دریاچه مقیم شدند و آن را «آمادای» نامیدند و قسمتی که در غرب دریاچه ارومیه بود را پارسوا (پارسوما) نامیده می‌شد. اولین گروه دولت مادها را بنیان نهاد و دومین گروه سلطنت قدرتمند هخامنشیان را به وجود آورد. با توجه به متن نوشته داریوش در پرسپولیس و بیستون، دولت شاهنشاهی مادها در ناحیه هخامنشی در ۵۵۰ قبل از میلاد واقع شده و سرزمین مادها یکی از ایالات دولت هخامنشی شد. از زمان سلطنت هخامنشیان، در نواحی پارسها و ساسانیها، ایالت مادها بعنوان یکی از ایالات ایران باستان بنام «ماه» شناخته می‌شد. این ایالت شامل دو بخش «ماه پایین» یا رازی ماه و «ماه بالا» یا نهاوند ماه بود. در دوران قبل از اسلام سرزمین مادها، «مای» یا «ماه» نامیده می‌شد. ناحیه استان کردستان (اردلان)در دوره صفویه شامل ۹ شهر عمده بود: سنه، گروس، الکا، زرین کمر، تقامین، خورخوره، جوانرود، اورامان، الکای بانه، قالازالام و پالانگان. دولتمردان مستقل برای قبایل بزرگ منصوب می‌شدند. بنا به پیش نویس شماره ۱۲۷۵ در ۱۳۱۶/۹/۹، ایران به شش بخش تقسیم شده بود. استان غربی شامل شهرهای کردستان، کرمانشاه، گروس، باوندپور (کلهر)، پشت کوه، لرستان، بروجرد، همدان، ملایر، خرمشهر، آبادان، خوزستان و کهگیلویه بود. در سال ۱۳۳۷ با توجه به فرمان شورای وزرا کردستان از پنجمین استان جدا شد و استان کردستان را تشکیل داد. شهرهای استان، سنندج، گروس، سقز و قروه بودند.

مردم

استان کردستان یکی از استان‌های کردنشین در غرب ایران است، اکثریت ساکنان این استان، کردزبان هستند که به لهجه‌های مختلف تکلم می‌کنند. زبان کردی در استان کردستان و همچنین در استان‌های ایلام، کرمانشاه، همدان، قزوین، آذربایجان غربی و شمال خراسان و دیگر کشورها لهجه‌های گوناگونی دارد اما مهمترین، پر تکلم‌ترین و یا به عبارتی لهجه رسمی و ادبی دو شاخه کرمانجی و سورانی است، شاخه سورانی در استان کردستان لهجه رایج در ادبیات مکتوب است.

علاوه بر زبان کردی در بیجار اقلیتی کم نیز در قسمتی از بخش کرانی ترکی آذربایجان صحبت می‌کنند که قادرند به زبان کردی نیز تکلم کنند و بخش مرکزی شهرستان قروه به زبان ترکی آذربایجانی و همچنین در بخش چهاردولی شهرستان قروه به زبان لکی تکلم می‌کنند. اقلیت‌های ارمنی و یهودی نیز به تعداد اندک در برخی شهرهای استان یافت می‌شوند.

مشاهیر استان کردستان

آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فیه در استان کردستان

آیت الله شیخ مهدی شهابی از علمای استان

مرحوم حاج ماموستا عبدالله محمدی امام جمعه سقز

بهاالدین ادب مهندس معماری

نالی، محوی شاعر

امیر نظام گروسی سیاستمدار، ادیب و خوشنویس

بابا مردوخ روحانی

ابراهیم یونسی نویسنده

بهمن قبادی کارگردان

مستوره اردلان اولین تاریخ نگار زن جهان

کامکارها نوازنده و موسیقی دان

پیر شالیار شاعر

امان الله خان اردلان حاکم مشهور کردستان درعهد قاجار

حمیدرضا اردلان موسیقیدان

سلیمان خان اردلان موسس شهرسنندج

هه لوخان اردلان حاکم قدرتمندکردستان درزمان شاه عباس صفوی

آب و هوا

اقلیم کردستان متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که این توده‌ها موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستانها شده است. این توده‌های هوایی که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه با برخورد به ارتفاعات زاگرس بخش قابل توجهی از رطوبت را بصورت بارش‌های پراکنده برف و باران در این منطقه نشان می‌دهند. تعداد روزهای یخبندان ۱۰۹ روز و میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۵۰۰ میلی متر می‌باشد. بیشترین میزان بارندگی مربوط به شهرهای مریوان و بانه حدود ۸۰۰ میلی متر در سال و کم‌ترین میزان بارندگی در ناحیه شرق حدود ۴۰۰ میلی متر و در قسمت مرکزی استان یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر در سال است. نفوذ توده‌های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان و دریاچه زریوار تأثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد. میزان رطوبت و بارش مناسب باعث ایجاد جنگل‌های انبوه بلوط و گونه‌های مختلف درختان جنگلی شده است.

کوه‌ها و قله‌ها

ارتفاعات، دامنه‌ها و رشته کوههای متعدد استان کردستان از دیگر قابلیت‌های تفرجگاهی آن به شمار می‌آیند. رشته کوههای غرب کشور به صورت رشته‌هایی موازی، تمامی پهنه استان را در بر گرفته‌اند و محدوده طبیعی آن را تشکیل می‌دهند. یخچال‌های قلل مرتفع، چشمه سارهای فراوان پوشش مناسب جنگلی و مرتعی دامنه‌های مناطق کوهستانی، به ویژه مناطق نزدیک شهرها (آبیدر، آربابا، شاهو) در جنوب استان عمدتا در روزهای تعطیل، پذیرای گروه زیادی از ساکنین مناطق شهری و مسافران استان هستند. مهمترین کوههای استان که بیش از ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارند عبارتند از: کوه کوچسار، کوه شیخ معروف، کوه پنجه علی، کوه کانی چرمه، کوه حلقه مسیر، کوه سنا سره، کوه میانه، کوه مسجد میرزا، کوه ملاکاوو، کوه حسین بک، کوه پیازه، کوه تخت، کوه هوعالی داغ، کوه چهل چشمه، کوه هواربرزه، کوه چرخ لان، کوه سراج الدین.

مناطق دیدنی

استان کردستان به علت دارا بودن شرایط مساعد اقلیمی و زیست محیطی، از دوران پیش از تاریخ، به عنوان یکی از استقرارگاه‌های بشری مورد توجه بوده و نتایج حاصل از کاوش‌های علمی باستان‌شناسی در مکان‌های باستانی حاکی از این مطلب است. در کردستان حدود هزار و دویست و سی و چهار اثر باستان شناسایی شده و حدود پانصد اثر از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه‌های طبیعی

بیش‌تر جنگل‌های استان دراطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در درجهٔ دوم اهمیت قرار دارد. در حال حاضر جنگل‌های استان به صورت درختچه و بوته‌های پراکنده درآمده است. معروف‌ترین درختان جنگلی این جنگل‌ها بلوط، گلابی، گردو، سیب وحشی، پسته وحشی، زالزالک، آلبالو جنگلی، نارون، افرا و درخت‌هایی مانند گز و بید وحشی در کنار رودخانه است. نواحی جنگلی استان عبارت اند از: جنگل‌های مریوان (۱۸۵۰۰۰ هکتار)، بانه (۵۰۰۰۰ هکتار)، سقز (۷۰۰۰ هکتار) و جنگل‌های منطقه سنندج که مساحت آن حدود ۷۸۰۰۰ هکتاراست و بیشتر درغرب کامیاران و جنوب سنندج واقع شده‌اند. از دیگر جاذبه‌های طبیعی استان می‌توان به پارک جنگلی آبیدر، منطقه اورامان، دریاچه زریوار، آبشاربل، چهل چشمه، سراب قروه و آبشارکویله اشاره کرد.

جاذبه‌های تاریخی

جاذبه‌های تاریخی استان می‌توان به:قرآن تاریخی نوگل، تپه باستانی زیویه سقز، سنگ نبشته اورامان، غار کرفتو دیواندره، عمارت خسروآباد، عمارت مشیر دیوان، عمارت امجدالاشراف، عمارت وکیل الملک، عمارت سالار سعید (موزه سنندج)، عمارت آصف وزیری (خانه کرد)، حمام شیشه سقز، بازار تاریخی سقز، مسجد دو مناره سقز، حمام خان، حمام وکیل الملک، حمام قسلان، بازار سنندج، قلعه حسن آباد، قلعه قمچقای، پل قشلاق، برج اشقون بابا، برج اوچ گنبدخان، برج ینگی ارخ اشاره کرد.

عمارت آصف وزیری(خانه کرد)

موقعیت اقتصادی اجتماعی

این استان از لحاظ اقتصاد کشاورزی از مناطق قابل توجه و از لحاظ دامپروری یکی از قطب‌های اساسی دامداری کشور است. فعالیتهای صنعتی این استان بسیار محدود می‌باشد، ولی به طور کلی صنایع این استان به دو گروه ماشینی و دستی تقسیم می‌شوند که صنایع ماشینی آن مشتمل بر صنایع کانی غیرفلزی، شیمیایی، نساجی و چرم، غذایی، برق و الکترونیک می‌باشد و صنایع دستی آن نیز شامل فرشبافی، گلیم‌بافی، نساجی و غیره می‌باشد.

مساجد عبداللهی نام چندین مسجد بسیار کهن واقع در شهرستان پاوه و روستاهای “نگل”، پیرمقداد و موژژ از توابع سنندج در استان کردستان در غرب ایران است.

استان بسیار متنوع و دارای قدمتی تاریخی است که فرش بافی و نازک کاری با شهرت و گلیم بافی ، نساجی ، گیوه بافی و زیور آلات محلی از مهم ترین آنهاست

 

کی‌ تی‌ ام KTM

کمپانی کی تی ام که یکی از معروف‌ترین برندهای سازنده موتورسیکلت در دنیاست، تولید موتورهای خیابانی را در دستور کار خود قرار داده است.

برند کی‌تی‌ام در دنیا با موتورسیکلت‌های مدل تریل معروف شده و بخش اعظم اعتبار خودش را مدیون این سبد محصولات است زیرا این کمپانی در این تیپ محصولات واقعاً بی‌نقص و کم‌نظیر عمل می‌کند.

کویر موتور نمایندگی رسمی کی‌تی‌ام اتریش در ایران است و مشخصاً این موتور را مستقیماً از اتریش به‌صورت CBU وارد می‌کند.

برخی مدلهای  کی‌ تی‌ ام KTM در بازار ایران :کی تی ام ۱۱۹۰ KTM RC8 R آر سی بیکی تی ام RC KTM RC 200کی تی ام R 1290 KTM Duke Super  آر سوپرکی تی ام Duke 200 KTM دوککی تی ام RC 250 ABS KTM آر سیکی تی ام DUKE 390 ABS KTM دوککی تی ام Duke 250 KTMکی تی ام Duke 125 KTMکی تی ام EXC 250 SIX DAYS KTM ای ایکس سیکی تی ام EXC-F 500 KTMکی تی ام EXC-F 250 KTM کی تی ام Adventure 1190 R KTM ادوتچرکی تی ام SX-F 250 KTM  اس ایکسکی تی ام SX-F 350 KTMکی تی ام SX-F 450 KTM

قطعات برقی کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لوازم تزئینی آوا در سنندج

لوازم ظاهری کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لوازم فنی و موتوری کی‌ تی‌ ام KTM سنندج

لوازم استوک کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کیلومتر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

باطری کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

روغن موتور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شمع کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

زین کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

بوق کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

باک کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

دزدگیر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لنت ترمز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لاستیک کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم کشی کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

راهنما کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

بوبین کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

ذغال چراغ جلو کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

ترانزیستور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

اتومات استارت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

ست سوییچ استارت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم کیلومتر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

گیربکس کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

چراغ جلو کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

خطر عقب کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم رابط کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لامپ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

برچسب کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

هدلایت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

فرمان کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

پدال کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

فلاپ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کاور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

آینه کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کتی کلاچ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

گارد عقب کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

براکت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

جاپایی کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سوییچ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

بلوری کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

گلگیر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

صفحه کلاچ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

قاب کیلومتر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شیشه خطر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لاستیک سر دسته کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شیشه کیلومتر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

قاب اگزوز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کتی ترمز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

رینگ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

جک بغل کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

آرم موتور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

فن کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

درب باک کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شل گیر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

پایه تابلو جلو کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

قطعات کاربرات کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

رینگ پیستون کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

لاستیک گیت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سوپاپ آکی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

واشر سر و ته سیلندر کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سنسور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

فیتر روغن کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

دنده سر استارت کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سوپاپ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم گاز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کاربراتور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

پمپ ترمز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

دنده عقب کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

میل چرخ جلو کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

دیسک ترمز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

هندل کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

چهارشاخ کلاچ کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

زنجیر تایم کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شفت هندل کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم ساسات کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

شاتون کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

واشربندی کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سوزن شناور کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

فنر کمک جلو کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

توپی عقب کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

سیم پره کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

اگزوز کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

بوش توپی کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

کاسه نمد کی‌ تی‌ ام KTM در سنندج

 لوازم یدکی کی تی ام را از قطعه سیکلت بخواهید

۰۲۱۲۲۴۹۸۵۲۶