logo 2
31
ژانویه

معرفی موتور ایژ روستا

ایژ (به روسی: Группа компаний «Кала́шников») یکی از خاطره انگیز ترین موتور سیکلت های ایرانی هاست.. طرفداران این موتور در ایران حتی از خود روسیه مهد ایژ نیز بیشترند.

در ایران ایژ در کرمان ، خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان طرفدار دارد… دلیل آن را می توان در قیمت کم و بارکشی حد اکثر هفتصد کیلو دانست.

با توجه به شرایط محیطی و جغرافیایی خلف و همچنین کارهای کشاورزی و دامداری شاید موتور ایژ بهترین گرینه برای جابجایی و حمل و نقل بوده است . تمام جوانان گذشته این دیار خاطراتی شیرین از این موتور قدیمی بیاد دارند . بهمبن خاطر مطالبی اندک با تصویری زیبا را جهت مرور خاطرات در اینجا قرار میدهم .
ایژ

ایژ موتوری با پیشرانه سیصد و پنجاه سی سی گشتاور دویست نیوتون بر متر مربع و حد اکثر صفر تا صد دوازده ثانیه است

گر چه در این موتور از رنگ متالیک و یا استاتیک استفاده نشده ولی روس ها کم نگذاشته اند و پنج تا هفت لایه رنگ بسته به مدل به موتور زده اند… سیلندر آلیاژ فولاد و ایریدیوم است که با پره های عمیق تزیین شده. این امر باعث تهویه بهتر در موتور سیکلت می شود.

ویژگی های ایژ:
رنگ: حد اقل لایه های ایژ 5 و حد اکثر هفت لایه می باشد… این ویژگی باعث نو ماندن این موتور سیکلت تا حدود چهل سال می شود… البته نباید فراموش کرد هرگز رنگ این موتور سیکلت در اثر آفتاب نمی پرد.

جنس : به فراخور نوع و تعداد اگزوز ایژ می توان گفت هرگز جنس لوله تا نوع دیگر تغییر نکرده… لوله آلیاژ تنگستن و آهن است که باعث سرد شدن سریع می شود. در ضمن در آزمایش های اخیر مقداری کروم در استیل روی گلگیر و لوله کشف شد که باعث ضد خش بودن آن می شود.

مدل های معروف ایژ :
نود و دو :رنگ این ایژ آلوبالویی است. باکلاس ترین و زیبا ترین رنگ بین رنگ های ایژ

دوهزار و سیزده: گرچه به ایران وارد نشد اما حتم دارم اگر وارد می شد بازار انواع موتور را رکود می داد

فیلی: رنگ فیلی و حالت تریل مانند و برجسته این مدل آنرا به خاطرات کودکی خیلی ها تبدیل کرد

ایژ پرتغالی

ایژ هشتاد و هشت

اِیژ پلانتا با ترمز دیسکی

ایژ با نام cossak وارد انگلیس شد…جالب است بدانید ایژ قبل از کلاشینکوف وارد دنیای صنعت شده بود.

چند سال پیش اتحادیه ی استاندارد جهانی این موتور سیکلت را از دور موتور های اروپا خارج کرد

انواع ایژ:

ایژ پلانتا2 و ایژ ژوپیتر

ایژ ژوپیتر و پلانتا طرح 3

ایژ پلانتا اسپورت

ایژ ژوپیتر 6(رادیاتوری)

ایژ تریل