logo 2
16
مارس

قطعات طرح ویو بیرجند | لوازم یدکی طرح ویو بیرجند

لوازم یدکی طرح ویو بیرجندقطعات طرح ویو بیرجند

استان خراسان جنوبی نگینی در دل کویر و مهد تمدن‌ها و فرهنگ‌های دیرین است.

خراسان جنوبی با جمعیت ۸۹۸٬۸۹۸ نفر و به مرکزیت بیرجند در شرق ایران واقع شده و در زمره استان‌های مرزی کشور قرار دارد. این استان سومین استان بیابانی کشور است و ۱۰ درصد بیابان‌های ایران را به خود اختصاص داده و سرزمینی زیبا و دلربا برای عاشقان روزها و شب‌های پرستاره کویر است.

این استان سومین استان ایران از نظر مساحت و ۲۸امین استان کشور از نظر جمعیت است. تا سال ۱۳۸۳ خراسان جنوبی، خراسان شمالی و خراسان رضوی تنها یک استان خراسان را تشکیل می‌دادند، در سال ۱۳۸۳ بنا به تصویب دولت به سه استان تقسیم شد که خراسان جنوبی نیز یکی از آن‌ها است.

این استان از ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۲۸ شهر تشکیل شده و شامل شهرستان‌های بیرجند، فردوس،‌‌ طبس، قائنات، نهبندان، سربیشه،‌‌ درمیان، سرایان، بشرویه، زیرکوه و خوسف است. همچنین بیرجند، فردوس، طبس و قائن از مهم‌ترین شهرهای آن هستند.

خراسان جنوبی در زمینه کشاورزی مهارت بالایی داشته و موفق به کسب رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه در سطح ایران شده است، همچنین ششمین تولیدکننده انار و هشتمین تولیدکننده چغندرقند در کشور است.

خراسان جنوبی در بخش معدن بسیار فعال است، به گونه‌ای که دارای تنها ذخایر منیزیت ایران، بزرگ‌ترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران و ذخایر و معادن مهم اورانیوم، بنتونیت، گرانیت، گل سفید و بازالت است. یکی دیگر از مهم‌ترین معادن این استان، معدن مس قلعه زری واقع در جنوب غرب این استان (خوسف) است؛ این معدن به علت داشتن عیار طلای بالا در دنیا معروف است.

کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، محصولات فلزی، تجهیزات حمل و نقل، اکسید منیزیم، محصولات لاستیکی و پلاستیک، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، محصولات کانی غیرفلزی، کاغذ و محصولات کاغذی، ابزار پزشکی و اپتیکی، ساعت، رادیو و تلویزیون، فلزات اساسی، چوب و محصولات چوبی، منسوجات، مبلمان و صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح استان فعالیت دارد.

کال جنی طبس

عکس از پرشیا پورت

تاریخچه

خراسان جنوبی شامل محدوده‌ای از خراسان بزرگ است، قهستان نامی است که در سده‌های پیش به این سرزمین می‌گفتند. تون (فردوس امروزی) و قائن از شهرهای مهم ایالت قهستان محسوب می‌شده‌اند. یکی از اقوام آریایی به نام ساگارتی و بخشی از چهاردهمین ساتراپی هخامنشی در این منطقه می‌زیسته است. ارزرش این منطقه به‌ویژه در دوران اشکانی و ساسانی را به‌وسیله سنگ نگاره‌های کال جنگال خوسف و لاخ مزار کوچ و همچنین محوطه‌های تاریخی متعلق به این دوره که در بیشتر جاهای استان وجود دارد، می‌توان مشاهده کرد.

مسجد جامع قاین

یافته‌های به دست آمده از غار خونیک در جنوب قاین، قدمت سی تا ۳۵ هزار سال قبل از میلاد را اثبات می‌کند. کاوش‌های باستان‌شناسی در شهرستان‌های استان خراسان جنوبی، محوطه‌های پیش از تاریخی خصوصا دوران مس سنگی و مفرغ را نشان می‌دهد. شهرستان‌های نهبندان، خوسف، سربیشه، زیرکوه، سرایان، بیرجند و منطقه خضری و دشت بیاض از جمله مکان‌هایی است که آدمی را به کاوش و مطالعه ترغیب می‌کند.

طبس

جغرافیا و اقلیم

خراسان جنوبی با مساحت ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع از لحاظ ناهمواری‌ها، به دو قسمت «کوهستانی و مرتفع»‌ در شمال و شمال غرب و قسمت «پست و هموار» در دشت‌های مرکز و جنوب استان تقسیم می‌شود. قلل «کمر سرخ» با ارتفاع ۲,۸۴۲ متر در شمال و «شاه کوه» با ارتفاع ۲,۷۳۷ متر در جنوب مرتفع‌ترین نقاط استان است.

دنباله ارتفاعات البرز به سمت شرق دربر گیرنده کوه‌های خراسان است، این کوه‌‌ها به‌صورت قوس‌های موازی از «شاه کوه» آغاز شده و در جهت شمال غربی به سمت جنوب شرقی تا ارتفاعات «هندوکش افغانستان» امتداد می‌یابد.

دشت‌های مرکز و جنوب استان نواحی پست و هموار استان را تشکیل می‌دهد. نمکزارها و نقاط پست و کم ارتفاعی‌ در دشت‌های جنوب و جنوب غربی استان وجود دارد که در برخی مواقع فاقد پوشش گیاهی است. قرارگیری حاشیه شمال کویر لوت در همسایگی این دشت‌ها آب و هوایی خشک و خشن را به وجود آورده و احتمال حمله شن‌های روان را ایجاد می‌کند.

قنات بلده فردوس

عکس از مجله چندپر (قنات بلده فردوس)

همسایگان این استان از شمال استان خراسان رضوی، از غرب استان‌های یزد، اصفهان و سمنان، از شرق کشور افغانستان و از جنوب استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان است.

آب و هوای استان خراسان جنوبی از نوع خشک و بیابانی است، ولی با توجه به نحوه قرار گرفتن مناطق پست یا مرتع به دو دسته آب و هوای گرم و خشک شامل دشت‌ها، مناطق هموار مرکز، غرب و جنوب غرب و آب و هوای خشک و ملایم شامل مرتفع شمالی، شمال غربی استان و اطراف بیرجند تقسیم می‌شود.

وجود آب و هوای بیابانی باعث به وجود آمدن رودخانه‌های فصلی و عدم ایجاد رودخانه دائمی شده است.

میانگین بارندگی سالیانه استان، ۱۳۴ میلی‌متر و میانگین دمای سالانه، ۱۷٫۵ درجه سلسیوس است.

روستای ازمیغان

مردم‌شناسی

همان‌گونه که قبلا اشاره کردیم، این سرزمین زیستگاه یکی از اقوام آریایی‌نژاد به نام «سارگات» بوده است. زبان و نژاد مردم این سرزمین، کمتر دچار آمیختگی و اختلاط شده است.

مردم استان مسلمان بوده و بیشترشان دارای مذهب شیعه هستند، در مناطق مرزی استان بیشتر سنی مذهب‌ها زندگی می‌کنند.

مردم این استان به زبان فارسی با لهجه‌هایی نظیر بیرجندی، قاینی، سرایانی، نهبندانی و غیره صحبت می‌کنند.

آرامگاه بوذرجمهر قاینی

عکس از محسن نفرستی

در بیرجند، قائن و نهبندان بلوچ‌ها زندگی می‌کنند. عرب‌ها نیز در بیرجند و روستای خلف شهرستان درمیان سکونت دارند.

لباس محلی

شرایط جغرافیایی، نحوه زندگی و اوضاع سیاسی، اقتصادی و اعتقادی مردم نحوه پوشش محلی هر منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ‌لباس‌های سنتی بارزترین نماد فرهنگی، مشخص‌ترین نشانه اعتقادی ملی و راحت‌ترین وسیله انتقال فرهنگ مردم خراسان جنوبی است.

پوشش مردان خراسان جنوبی شامل کلاه نمدی، شب کلاه، کلاه نمدی-مندیل، کلاه دوره‌دار، کلاه پهلوی یا شیپوری، عرقچین، کلاه ترمه، گردن پیچ یا لنگته، جلیقه، پیراهن، قمیس، لباده، نیم تنه، شلوار (تنبان)، قارت (جقه)، سینه بند، مچ پیچ و گیوه است. بانوان نیز از چارقد، دستمال، روبند، کلوته، کوسه، عرقچین، پیراهن یا پهره، دالاق، شلیته، شلواریل، چادر، کفش تبلک دار، گرجی، گالش، کفش سوز و… استفاده می‌کنند. همچنین النگو، جقه، چوری، خفتی، ملیله، منجق، انگشتر، ایاره، بازوبند، منات، خلخال، تاج سر، شستی، گشواره و منگلی از زیورآلات بانوان به‌شمار می‌رود.

پوشاک سنتی خراسان جنوبی

سوغات و صنایع دستی

همانطور که گفته شد، زرشک و عناب خراسان جنوبی رتبه اول و زعفران آن رتبه دوم را در کشور دارد و سوغات‌های معروف این استان است.

برک‌بافی، ترکه‌بافی و قالی‌بافی از صنایع دستی معروف این استان است. برک‌بافی از قدیمی‌ترین صنایع دستی خراسان جنوبی است که قدمت آن به قبل از دوره سلجوقی برمی‌گردد، سیاحان خارجی در سفرنامه‌های خود از این هنر نام برده‌اند.

فرش دستبافت خراسان جنوبی به قالی مود مشهور است، این فرش در کل دنیا مطرح است به گونه‌ای که در موزه‌های سراسر دنیا به نمایش گذاشته می‌شود.

قالی مود

عکس از ویکی چجور

دیدنی‌ها

بازدید از مکان‌های دیدنی هر سرزمین بی‌شک یکی از خاطره‌انگیزترین بخش سفر است، خراسان جنوبی نیز سرزمینی تاریخی بوده و با مکان‌های تاریخی و باستانی خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

قلعه تاریخی فورگ در بیرجند، قنات بلده فردوس، کال جنی طبس، مسجد جامع قائن، سنگ نگاره کال جنگال در خوسف، مسجد جامع هندوالان درمیان، آرامگاه ابن حسام خوسفی در خوسف، باغ گلشن طبس، بند دره بیرجند، بند عمرشاه بیرجند، آبگرم معدنی فردوس، روستای چنشت سربیشه، روستای خراشاد بیرجند، غار خونیک قاین، باغ شوکت‌آباد بیرجند، مدرسه شوکتیه بیرجند، مدرسه علمیه علیا در فردوس، قلعه بیرجند، ارگ کلاه فرنگی بیرجند، باغ عمارت اکبریه بیرجند، موزه میراث پهلوانی بیرجند، آرامگاه بوذر جمهر قاینی در قاین، منزل مستوفی در بشرویه، آسیاب‌های بشرویه، آسیاب‌های بادی نهبندان، کنسولگری انگلیس در بیرجند و روستای کریمو در سرایان از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری خراسان جنوبی هستند.

موزه میراث پهلوانی

مسجد جامع هندوالان، باغ اکبریه، قنات بلده، مسجد جامع قائن، کال جنی، سنگ نگاره‌های کال جنگال، مسجد جامع هندوالان، آرامگاه ابن حسام خوسفی، باغ گلشن طبس، بند دره، بند عمر شاه، غار خونیک، باغ شوکت‌آباد، مدرسه شوکتیه، مدرسه علمیه علیا، موزه میراث پهلوانی، کنسولگری انگلیس، آرامگاه بوذرجمهر قاینی، منزل مستوفی و یکی از آسیاب‌های بشرویه آثاری هستند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

همچنین باغ اکبریه و قنات بلده فردوس از آثار ارزشمندی هستند که در یونسکو ثبت شده‌اند.

 

طرح ویو – Wave

هوندا ویو ( هوندا سوپرا – هوندا اینووا ) یک کلاس از موتورسیکلت است که نخستین بار در سال ۱۹۹۵ معرفی شد و تاکنون هم بر روی خط تولید قرار دارد. البته از آن زمان تا به امروز، هوندا ویو چند بار تحت فیس لیفت قرار گرفته و تغییراتی را تجربه کرده است.

هوندا ویو ۱۲۵ در کلاس موتورسیکلت‌های کاب قرار می‌گیرد و به نوعی ابداع کننده این سبک طراحی بود. به طوری که پس از ویو، بسیاری از شرکت‌ها در دنیا اقدام به ساخت محصولاتی مشابه آن کردند. در ایران هم محصولات مشابه این موتورسیکلت به وفور دیده می‌شود اما محصول هوندا از نظر کیفیت و کارایی کاملا برتر از آنهاست.

طراحی هوندا ویو ۱۲۵ برای همه ما آشناست چراکه در این کلاس یک پرچمدار محسوب می‌شود. البته باید این نکته را در نظر داشته باشیم که مدل‌های جدید ویو، طراحی به روز تری در مقایسه با مدل‌های قدیمی دارند.

موتور به کار رفته در هوندا ویو ۱۲۵ حجمی معادل ۱۲۵ سی سی دارد و می‌تواند ۹٫۲ اسب بخار قدرت و ۱۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند و آن را به وسیله جعبه دنده اتوماتیک به چرخ انتقال دهد. عملکرد این موتورسیکلت کاملا عالی و راضی کننده است و می‌تواند به عنوان یکی از بهترین وسایل نقلیه برای تردد در مسیرهای شهری شناخته شود.

قطعات و لوازم یدکی موتورسیکلت های طرح ویو Wave را از قطعه سیکلت بخواهید

قطعات برقی طرح ویو بیرجند

لوازم تزئینی طرح ویو بیرجند

لوازم ظاهری طرح ویو بیرجند

لوازم فنی و موتوری طرح ویو بیرجند

لوازم استوک طرح ویو بیرجند

کیلومتر طرح ویو بیرجند

باطری طرح ویو بیرجند

روغن موتور طرح ویو بیرجند

شمع طرح ویو بیرجند

زین طرح ویو بیرجند

بوق طرح ویو بیرجند

باک طرح ویو بیرجند

دزدگیر طرح ویو بیرجند

لنت ترمز طرح ویو بیرجند

لاستیک طرح ویو بیرجند

سیم کشی طرح ویو بیرجند

راهنما طرح ویو بیرجند

بوبین طرح ویو بیرجند

ذغال چراغ جلو طرح ویو بیرجند

ترانزیستور طرح ویو بیرجند

اتومات استارت طرح ویو بیرجند

ست سوییچ استارت طرح ویو بیرجند

سیم کیلومتر طرح ویو بیرجند

گیربکس طرح ویو بیرجند

چراغ جلو طرح ویو بیرجند

خطر عقب طرح ویو بیرجند

سیم رابط طرح ویو بیرجند

لامپ طرح ویو بیرجند

برچسب طرح ویو بیرجند

هدلایت طرح ویو بیرجند

فرمان طرح ویو بیرجند

پدال طرح ویو بیرجند

فلاپ طرح ویو بیرجند

کاور طرح ویو بیرجند

آینه طرح ویو بیرجند

کتی کلاچ طرح ویو بیرجند

گارد عقب طرح ویو بیرجند

براکت طرح ویو بیرجند

جاپایی طرح ویو بیرجند

سوییچ طرح ویو بیرجند

بلوری طرح ویو بیرجند

گلگیر طرح ویو بیرجند

صفحه کلاچ طرح ویو بیرجند

قاب کیلومتر طرح ویو بیرجند

شیشه خطر طرح ویو بیرجند

لاستیک سر دسته طرح ویو بیرجند

شیشه کیلومتر طرح ویو بیرجند

قاب اگزوز طرح ویو بیرجند

کتی ترمز طرح ویو بیرجند

رینگ طرح ویو بیرجند

جک بغل طرح ویو بیرجند

آرم موتور طرح ویو بیرجند

فن طرح ویو بیرجند

درب باک طرح ویو بیرجند

شل گیر طرح ویو بیرجند

پایه تابلو جلو طرح ویو بیرجند

قطعات کاربرات طرح ویو بیرجند

رینگ پیستون طرح ویو بیرجند

لاستیک گیت طرح ویو بیرجند

سوپاپ طرح ویو بیرجند

واشر سر و ته سیلندر طرح ویو بیرجند

سنسور طرح ویو بیرجند

فیلتر روغن طرح ویو بیرجند

دنده سر استارت طرح ویو بیرجند

سوپاپ طرح ویو بیرجند

سیم گاز طرح ویو بیرجند

کاربراتور طرح ویو بیرجند

پمپ ترمز طرح ویو بیرجند

دنده عقب طرح ویو بیرجند

میل چرخ جلو طرح ویو بیرجند

دیسک ترمز طرح ویو بیرجند

هندل طرح ویو بیرجند

چهارشاخ کلاچ طرح ویو بیرجند

زنجیر تایم طرح ویو بیرجند

شفت هندل طرح ویو بیرجند

سیم ساسات طرح ویو بیرجند

شاتون طرح ویو بیرجند

واشربندی طرح ویو بیرجند

سوزن شناور طرح ویو بیرجند

فنر کمک جلو طرح ویو بیرجند

توپی عقب طرح ویو بیرجند

سیم پره طرح ویو بیرجند

اگزوز طرح ویو بیرجند

بوش توپی طرح ویو بیرجند

 

کاسه نمد طرح ویو بیرجند