logo 2
01
جولای

قطعات نیرو موتور بیرجند| لوازم یدکی نیرو موتور بیرجند

لوازم یدکی نیرو موتور بیرجندقطعات نیرو موتور بیرجند

استان خراسان جنوبی نگینی در دل کویر و مهد تمدن‌ها و فرهنگ‌های دیرین است.

خراسان جنوبی با جمعیت ۸۹۸٬۸۹۸ نفر و به مرکزیت بیرجند در شرق ایران واقع شده و در زمره استان‌های مرزی کشور قرار دارد. این استان سومین استان بیابانی کشور است و ۱۰ درصد بیابان‌های ایران را به خود اختصاص داده و سرزمینی زیبا و دلربا برای عاشقان روزها و شب‌های پرستاره کویر است.

این استان سومین استان ایران از نظر مساحت و ۲۸امین استان کشور از نظر جمعیت است. تا سال ۱۳۸۳ خراسان جنوبی، خراسان شمالی و خراسان رضوی تنها یک استان خراسان را تشکیل می‌دادند، در سال ۱۳۸۳ بنا به تصویب دولت به سه استان تقسیم شد که خراسان جنوبی نیز یکی از آن‌ها است.

این استان از ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۲۸ شهر تشکیل شده و شامل شهرستان‌های بیرجند، فردوس،‌‌ طبس، قائنات، نهبندان، سربیشه،‌‌ درمیان، سرایان، بشرویه، زیرکوه و خوسف است. همچنین بیرجند، فردوس، طبس و قائن از مهم‌ترین شهرهای آن هستند.

خراسان جنوبی در زمینه کشاورزی مهارت بالایی داشته و موفق به کسب رتبه اول تولید محصولات باغی زرشک و عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه در سطح ایران شده است، همچنین ششمین تولیدکننده انار و هشتمین تولیدکننده چغندرقند در کشور است.

خراسان جنوبی در بخش معدن بسیار فعال است، به گونه‌ای که دارای تنها ذخایر منیزیت ایران، بزرگ‌ترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران و ذخایر و معادن مهم اورانیوم، بنتونیت، گرانیت، گل سفید و بازالت است. یکی دیگر از مهم‌ترین معادن این استان، معدن مس قلعه زری واقع در جنوب غرب این استان (خوسف) است؛ این معدن به علت داشتن عیار طلای بالا در دنیا معروف است.

کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، محصولات فلزی، تجهیزات حمل و نقل، اکسید منیزیم، محصولات لاستیکی و پلاستیک، ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی، محصولات کانی غیرفلزی، کاغذ و محصولات کاغذی، ابزار پزشکی و اپتیکی، ساعت، رادیو و تلویزیون، فلزات اساسی، چوب و محصولات چوبی، منسوجات، مبلمان و صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح استان فعالیت دارد.

کال جنی طبس

عکس از پرشیا پورت

تاریخچه

خراسان جنوبی شامل محدوده‌ای از خراسان بزرگ است، قهستان نامی است که در سده‌های پیش به این سرزمین می‌گفتند. تون (فردوس امروزی) و قائن از شهرهای مهم ایالت قهستان محسوب می‌شده‌اند. یکی از اقوام آریایی به نام ساگارتی و بخشی از چهاردهمین ساتراپی هخامنشی در این منطقه می‌زیسته است. ارزرش این منطقه به‌ویژه در دوران اشکانی و ساسانی را به‌وسیله سنگ نگاره‌های کال جنگال خوسف و لاخ مزار کوچ و همچنین محوطه‌های تاریخی متعلق به این دوره که در بیشتر جاهای استان وجود دارد، می‌توان مشاهده کرد.

مسجد جامع قاین

یافته‌های به دست آمده از غار خونیک در جنوب قاین، قدمت سی تا ۳۵ هزار سال قبل از میلاد را اثبات می‌کند. کاوش‌های باستان‌شناسی در شهرستان‌های استان خراسان جنوبی، محوطه‌های پیش از تاریخی خصوصا دوران مس سنگی و مفرغ را نشان می‌دهد. شهرستان‌های نهبندان، خوسف، سربیشه، زیرکوه، سرایان، بیرجند و منطقه خضری و دشت بیاض از جمله مکان‌هایی است که آدمی را به کاوش و مطالعه ترغیب می‌کند.

طبس

جغرافیا و اقلیم

خراسان جنوبی با مساحت ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع از لحاظ ناهمواری‌ها، به دو قسمت «کوهستانی و مرتفع»‌ در شمال و شمال غرب و قسمت «پست و هموار» در دشت‌های مرکز و جنوب استان تقسیم می‌شود. قلل «کمر سرخ» با ارتفاع ۲,۸۴۲ متر در شمال و «شاه کوه» با ارتفاع ۲,۷۳۷ متر در جنوب مرتفع‌ترین نقاط استان است.

دنباله ارتفاعات البرز به سمت شرق دربر گیرنده کوه‌های خراسان است، این کوه‌‌ها به‌صورت قوس‌های موازی از «شاه کوه» آغاز شده و در جهت شمال غربی به سمت جنوب شرقی تا ارتفاعات «هندوکش افغانستان» امتداد می‌یابد.

دشت‌های مرکز و جنوب استان نواحی پست و هموار استان را تشکیل می‌دهد. نمکزارها و نقاط پست و کم ارتفاعی‌ در دشت‌های جنوب و جنوب غربی استان وجود دارد که در برخی مواقع فاقد پوشش گیاهی است. قرارگیری حاشیه شمال کویر لوت در همسایگی این دشت‌ها آب و هوایی خشک و خشن را به وجود آورده و احتمال حمله شن‌های روان را ایجاد می‌کند.

قنات بلده فردوس

عکس از مجله چندپر (قنات بلده فردوس)

همسایگان این استان از شمال استان خراسان رضوی، از غرب استان‌های یزد، اصفهان و سمنان، از شرق کشور افغانستان و از جنوب استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان است.

آب و هوای استان خراسان جنوبی از نوع خشک و بیابانی است، ولی با توجه به نحوه قرار گرفتن مناطق پست یا مرتع به دو دسته آب و هوای گرم و خشک شامل دشت‌ها، مناطق هموار مرکز، غرب و جنوب غرب و آب و هوای خشک و ملایم شامل مرتفع شمالی، شمال غربی استان و اطراف بیرجند تقسیم می‌شود.

وجود آب و هوای بیابانی باعث به وجود آمدن رودخانه‌های فصلی و عدم ایجاد رودخانه دائمی شده است.

میانگین بارندگی سالیانه استان، ۱۳۴ میلی‌متر و میانگین دمای سالانه، ۱۷٫۵ درجه سلسیوس است.

روستای ازمیغان

مردم‌شناسی

همان‌گونه که قبلا اشاره کردیم، این سرزمین زیستگاه یکی از اقوام آریایی‌نژاد به نام «سارگات» بوده است. زبان و نژاد مردم این سرزمین، کمتر دچار آمیختگی و اختلاط شده است.

مردم استان مسلمان بوده و بیشترشان دارای مذهب شیعه هستند، در مناطق مرزی استان بیشتر سنی مذهب‌ها زندگی می‌کنند.

مردم این استان به زبان فارسی با لهجه‌هایی نظیر بیرجندی، قاینی، سرایانی، نهبندانی و غیره صحبت می‌کنند.

آرامگاه بوذرجمهر قاینی

عکس از محسن نفرستی

در بیرجند، قائن و نهبندان بلوچ‌ها زندگی می‌کنند. عرب‌ها نیز در بیرجند و روستای خلف شهرستان درمیان سکونت دارند.

لباس محلی

شرایط جغرافیایی، نحوه زندگی و اوضاع سیاسی، اقتصادی و اعتقادی مردم نحوه پوشش محلی هر منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ‌لباس‌های سنتی بارزترین نماد فرهنگی، مشخص‌ترین نشانه اعتقادی ملی و راحت‌ترین وسیله انتقال فرهنگ مردم خراسان جنوبی است.

پوشش مردان خراسان جنوبی شامل کلاه نمدی، شب کلاه، کلاه نمدی-مندیل، کلاه دوره‌دار، کلاه پهلوی یا شیپوری، عرقچین، کلاه ترمه، گردن پیچ یا لنگته، جلیقه، پیراهن، قمیس، لباده، نیم تنه، شلوار (تنبان)، قارت (جقه)، سینه بند، مچ پیچ و گیوه است. بانوان نیز از چارقد، دستمال، روبند، کلوته، کوسه، عرقچین، پیراهن یا پهره، دالاق، شلیته، شلواریل، چادر، کفش تبلک دار، گرجی، گالش، کفش سوز و… استفاده می‌کنند. همچنین النگو، جقه، چوری، خفتی، ملیله، منجق، انگشتر، ایاره، بازوبند، منات، خلخال، تاج سر، شستی، گشواره و منگلی از زیورآلات بانوان به‌شمار می‌رود.

پوشاک سنتی خراسان جنوبی

سوغات و صنایع دستی

همانطور که گفته شد، زرشک و عناب خراسان جنوبی رتبه اول و زعفران آن رتبه دوم را در کشور دارد و سوغات‌های معروف این استان است.

برک‌بافی، ترکه‌بافی و قالی‌بافی از صنایع دستی معروف این استان است. برک‌بافی از قدیمی‌ترین صنایع دستی خراسان جنوبی است که قدمت آن به قبل از دوره سلجوقی برمی‌گردد، سیاحان خارجی در سفرنامه‌های خود از این هنر نام برده‌اند.

فرش دستبافت خراسان جنوبی به قالی مود مشهور است، این فرش در کل دنیا مطرح است به گونه‌ای که در موزه‌های سراسر دنیا به نمایش گذاشته می‌شود.

قالی مود

عکس از ویکی چجور

دیدنی‌ها

بازدید از مکان‌های دیدنی هر سرزمین بی‌شک یکی از خاطره‌انگیزترین بخش سفر است، خراسان جنوبی نیز سرزمینی تاریخی بوده و با مکان‌های تاریخی و باستانی خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

قلعه تاریخی فورگ در بیرجند، قنات بلده فردوس، کال جنی طبس، مسجد جامع قائن، سنگ نگاره کال جنگال در خوسف، مسجد جامع هندوالان درمیان، آرامگاه ابن حسام خوسفی در خوسف، باغ گلشن طبس، بند دره بیرجند، بند عمرشاه بیرجند، آبگرم معدنی فردوس، روستای چنشت سربیشه، روستای خراشاد بیرجند، غار خونیک قاین، باغ شوکت‌آباد بیرجند، مدرسه شوکتیه بیرجند، مدرسه علمیه علیا در فردوس، قلعه بیرجند، ارگ کلاه فرنگی بیرجند، باغ عمارت اکبریه بیرجند، موزه میراث پهلوانی بیرجند، آرامگاه بوذر جمهر قاینی در قاین، منزل مستوفی در بشرویه، آسیاب‌های بشرویه، آسیاب‌های بادی نهبندان، کنسولگری انگلیس در بیرجند و روستای کریمو در سرایان از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری خراسان جنوبی هستند.

موزه میراث پهلوانی

مسجد جامع هندوالان، باغ اکبریه، قنات بلده، مسجد جامع قائن، کال جنی، سنگ نگاره‌های کال جنگال، مسجد جامع هندوالان، آرامگاه ابن حسام خوسفی، باغ گلشن طبس، بند دره، بند عمر شاه، غار خونیک، باغ شوکت‌آباد، مدرسه شوکتیه، مدرسه علمیه علیا، موزه میراث پهلوانی، کنسولگری انگلیس، آرامگاه بوذرجمهر قاینی، منزل مستوفی و یکی از آسیاب‌های بشرویه آثاری هستند که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

همچنین باغ اکبریه و قنات بلده فردوس از آثار ارزشمندی هستند که در یونسکو ثبت شده‌اند.

نیرو موتور شیراز Niroomotor

گروه صنعتی نیرو موتور با هدف اشتغالزایی و اندیشه تولید موتور سیکلت با بالاترین کیفیت و ارائه بهترین خدمات تاسیس و از تاریخ ۸۲/۵/۵ با اخذ پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن استان قم در زمینی به مساحت ۱۳۵۰۰ متر مربع واقع درشهرک صنعتی شکوهیه اقدام به تولید تنها ۲ مدل موتور سیکلت نمود که در پایان همان سال با تولید قریب به ۱۱۰۰۰ دستگاه موتور سیکلت توانست سهم کوچکی از بازار فروش کشور را به خود اختصاص دهد اما توجه به تقاضای روزافزون بازار ولزوم عرضه محصولات متنوع با شرایط فروش ویژه ، مدیران این شرکت را برآن داشت که با اتکاء بر توان و تلاش شبانه روزی پرسنل خود، با گسترش وتجهیز خطوط تولید و همچنین جذب واستفاده از نیروهای متخصص وکارآمد درکلیه سطوح، میزان تولید خود را افزایش دهند به گونه ای که امروز این شرکت با بهره گیری از ۵۰۰ نفر پرسنل فعال در زمینی به مساحت ۶۰۰۰۰ مترمربع ، با تولید بالغ بر ۱۰۰ هزار دستگاه موتور سیکلت در بیش از ۴۰ مدل نه تنها سهم بسزایی از بازار فروش کشور را به خود اختصاص داده بلکه در زمینه صادرات به کشورهای منطقه نیز جایگاه قابل توجهی را کسب نموده است اما به هر حال شرایط بازار رقابتی و توجه روز افزون مصرف کنندگان به کیفیت محصولات از یک سو ولزوم استفاده از دانش و تکنولوژی روز دنیا واز سوی دیگر توجه به رشد کیفی محصولات در کنار رشد کمی آنها را امری اجتناب ناپذیر می نمایاند که ازاین حیث نیز اخذ تمامی استانداردهای ملی ایران برای محصولات تولیدی این شرکت گواهی است برتلاشی صادقانه برای رعایت اصل مشتری مداری و گروه نیرو موتورشیراز که امروز پس از هشت سال حضور مستمر در عرصه صنعت ایران همچنان خدمت صادقانه را راز ماندگاری و اعتلای خود میداند برآن است تا با تولید وارائه محصولات جدید آینده ای روشن ومطمئن برای این صنعت در کشور ترسیم کند از این رو همچنان در راستای تحقق شعار همیشگی خود گام بر می داردکه:فروش پایان معامله نیست ، آغاز یک تعهد است

لوازم یدکی نیرو موتور را از تک چرخ بخواهید

قطعات برقی نیرو موتور بیرجند

لوازم تزئینی نیرو موتور بیرجند

لوازم ظاهرینیرو موتور بیرجند

لوازم فنی و موتوری نیرو موتور بیرجند

لوازم استوک نیرو موتور بیرجند

کیلومتر نیرو موتور بیرجند

باطری نیرو موتور بیرجند

روغن موتور نیرو موتور بیرجند

شمع نیرو موتور بیرجند

زین نیرو موتور بیرجند

بوق نیرو موتور بیرجند

باک نیرو موتور بیرجند

دزدگیر نیرو موتور بیرجند

لنت ترمز نیرو موتور بیرجند

لاستیک نیرو موتور بیرجند

سیم کشی نیرو موتور بیرجند

راهنما نیرو موتور بیرجند

بوبین نیرو موتور بیرجند

ذغال چراغ جلو نیرو موتور بیرجند

ترانزیستور نیرو موتور بیرجند

اتومات استارت نیرو موتور بیرجند

ست سوییچ استارت نیرو موتور بیرجند

سیم کیلومتر نیرو موتور بیرجند

گیربکس نیرو موتور بیرجند

چراغ جلو نیرو موتور بیرجند

خطر عقب نیرو موتور بیرجند

سیم رابط نیرو موتور بیرجند

لامپ نیرو موتور بیرجند

برچسب نیرو موتور بیرجند

هدلایت نیرو موتور بیرجند

فرمان نیرو موتور بیرجند

پدال نیرو موتور بیرجند

فلاپ نیرو موتور بیرجند

کاور نیرو موتور بیرجند

آینه نیرو موتور بیرجند

کتی کلاچ نیرو موتور بیرجند

گارد عقب نیرو موتور بیرجند

براکت نیرو موتور بیرجند

جاپایی نیرو موتور بیرجند

سوییچ نیرو موتور بیرجند

بلوری نیرو موتور بیرجند

گلگیر نیرو موتور بیرجند

صفحه کلاچ نیرو موتور بیرجند

قاب کیلومتر نیرو موتور بیرجند

شیشه خطر نیرو موتور بیرجند

لاستیک سر دسته نیرو موتور بیرجند

شیشه کیلومتر نیرو موتور بیرجند

قاب اگزوز نیرو موتور بیرجند

کتی ترمز نیرو موتور بیرجند

رینگ نیرو موتور بیرجند

جک بغل نیرو موتور بیرجند

آرم موتور نیرو موتور بیرجند

فن نیرو موتور بیرجند

درب باک نیرو موتور بیرجند

شل گیر نیرو موتور بیرجند

پایه تابلو جلو نیرو موتور بیرجند

قطعات کاربرات نیرو موتور بیرجند

رینگ پیستون نیرو موتور بیرجند

لاستیک گیت نیرو موتور بیرجند

سوپاپ نیرو موتور بیرجند

واشر سر و ته سیلندر نیرو موتور بیرجند

سنسور نیرو موتور بیرجند

فیلتر روغن نیرو موتور بیرجند

دنده سر استارت نیرو موتور بیرجند

سوپاپنیرو موتور بیرجند

سیم گاز نیرو موتور بیرجند

کاربراتور نیرو موتور بیرجند

پمپ ترمز نیرو موتور بیرجند

دنده عقب نیرو موتور بیرجند

میل چرخ جلو نیرو موتور بیرجند

دیسک ترمز نیرو موتور بیرجند

هندل نیرو موتور بیرجند

چهارشاخ کلاچ نیرو موتور بیرجند

زنجیر تایم نیرو موتور بیرجند

شفت هندل نیرو موتور بیرجند

سیم ساسات نیرو موتور بیرجند

شاتون نیرو موتور بیرجند

واشربندی نیرو موتور بیرجند

سوزن شناور نیرو موتور بیرجند

فنر کمک جلو نیرو موتور بیرجند

توپی عقب نیرو موتور بیرجند

سیم پره نیرو موتور بیرجند

اگزوز نیرو موتور بیرجند

بوش توپی نیرو موتور بیرجند

کاسه نمد نیرو موتور بیرجند