قطعات موتورسیکلت
03
دسامبر

انواع آج لاستیک موتورسیکلت

انواع آج لاستیک موتورسیکلت / قطعه سیکلت

 

لاستیک های رادیال نتایج ثابتی در داخل و خارج از پیست مسابقه دارند. بنابراین، چرا تایرهای بایاس پلی هنوز در سراسر جهان موتورسیکلت استفاده می شوند؟

پاسخ های خوبی برای این سوال وجود دارد، اما قبل از اینکه به آنها بپردازیم، اجازه دهید اصطلاحاتی را که استفاده می کنیم تعریف کنیم.

ساخت تایر، لایه بایاس در مقابل شعاعی

اگر کاملاً مبتدی به لاستیک هستید، حتماً راهنمای لاستیک موتور سیکلت ۱۰۱ ما را بررسی کنید ب

ه منظور مختصر نگه داشتن این مقاله، فرض می کنیم که شما یک ایده ابتدایی از نحوه ساخت تایرها دارید.

لاستیک تعصب لا بودند عملا استاندارد برای چندین سال. لاستیک‌های بایاس تایرهای بدنه خود را (معمولاً از پارچه‌هایی مانند نایلون، ابریشم مصنوعی یا پلی استر ساخته می‌شوند) از مهره‌ای به مهره دیگر می‌گذارند و در لایه‌های متناوب روی تایر می‌چرخند.

تایرهای رادیال که در دهه ۱۹۸۰ وارد صحنه شدند، متفاوت ساخته می شوند.

 طناب‌های بدن آن‌ها به صورت شعاعی از روی تایر می‌گذرد – مستقیماً از مهره‌ای به مهره دیگر. به طور معمول، آن طناب های بدنه از فولاد ساخته شده اند. 

در بالای اولین لایه‌های نازک، لایه‌های متناوب طناب‌های بدنه فقط در قسمت آج لاستیک انباشته شده‌اند، بنابراین دیواره‌های جانبی به ضخامت لاستیک‌های بایاس لاستیکی نیستند.

این نقشه ها تفاوت ساختار بین تایرهای بایاس پلی و رادیال را نشان می دهد. تصویر توسط مایکل انیس.

مزایای انواع ساخت و ساز

لاستیک های رادیال تلاشی برای اصلاح برخی از ویژگی های ناخواسته لاستیک های بایاس پلی بود. 

برای شروع، تایرهای بایاس به سرعت گرما را از بین نمی‌برند. همانطور که موتورسیکلت‌ها سریع‌تر و سریع‌تر می‌شدند، 

لاستیک‌ها سرعت سوار شدن موتورسیکلت‌ها را محدود می‌کردند. دوچرخه ها توانا بودند، اما لاستیک های روز نمی توانستند مسافت را طی کنند. تسمه های فولادی لاستیک های رادیال گرما را بهتر از بین می برد.

مشکل دوم این است که لاستیک های بایاس پلی دیواره جانبی بسیار سفت و محکمی دارند به این دلیل که همه لایه ها از یک دیواره به دیواره دیگر کشیده می شوند. 

از آنجایی که لاستیک‌های رادیال لایه‌های کمتری از طناب‌های بدنه روی دیواره‌های جانبی دارند، دیواره‌های جانبی به لاستیک اجازه می‌دهند تا بیشتر خم شود.

 این بدان معناست که لکه تماس لاستیک کمی بهتر روی زمین می ماند و دیواره جانبی بازخورد بیشتری را برای سوارکار فراهم می کند. این طراحی همچنین به دیواره کناری و آج اجازه می دهد تا مستقل از یکدیگر کار کنند تا اینکه یک لایه بایاس اجازه می دهد.

پس چرا بدنه روی رادیال ها اشتباه نیست؟

اسپورت‌بایک‌ها معمولاً به عملکرد، یعنی سرعت علاقه دارند. آنها به لاستیک هایی نیاز دارند که بتوانند تحت فشارهای شدید در کنار هم قرار گیرند.

 سواران تور معمولاً به عملکرد علاقه مند هستند که به معنای ظرفیت حمل بار و طول عمر است. آنها به لاستیک هایی نیاز دارند که بتوانند تحت بارهای سنگین کنار هم قرار گیرند.

خوشبختانه، روشی برای ساخت تایر وجود دارد که برای هر یک می درخشد! دیواره های جانبی سفت لاستیک های بایاس در زیر بارهای سنگین عملکرد تحسین برانگیزی دارد. 

عدم انعطاف ذاتی آنها همچنین به این معنی است که دیواره کناری در یک چرخش به راحتی شعاعی “شسته نمی شود”.

 وقتی موتورسیکلت ها با بایاس و شعاعی مخلوط از کارخانه بیرون می آیند، لایه بایاس همیشه در جلو است. 

اغلب، موتور با حلقه‌ای باریک و با قطر بزرگ در جلو، مانند یک هارلی به سبک FX، با لاستیک عقبی پهن‌تر از ۱۳۰ پشتیبان می‌شود.

هارلی دیویدسون FXSB

برای به دست آوردن ظاهر یک تایر عقب پهن و جلوی باریک، مانند هارلی دیویدسون FXSB Breakout نشان داده شده، HD تایرهای شعاعی و بایاس پلی را با هم ترکیب می‌کند.

تایرهای بایاس پلی نیز تنها تایرهای تیوبی موجود هستند. بسیاری از سوارکاران ظاهر کلاسیک چرخ‌های پره‌دار را دوست دارند

 و در موقعیت‌های خارج از جاده، چرخ‌های پره‌دار معمولاً کمی محکم‌تر هستند و آسیب چرخ‌ها همیشه فاجعه‌بار نیست، 

همانطور که معمولاً در مورد چرخ‌های ریخته‌گری اتفاق می‌افتد. سازندگان مختلف مواضع متفاوتی در مورد افزودن لوله به رادیال دارند، اما چنین تنظیمی معمولا ایده آل نیست.

لاستیک های رادیال، همانطور که در مورد آن صحبت کردیم، گرما را بهتر از بین می برند و اجازه می دهند دیواره جانبی انعطاف پذیری بهتری داشته باشد.

 یکی دیگر از مسائل مربوط به ساخت آنها، توانایی ایجاد یک تایر است که آج قابل ملاحظه ای بزرگتر از دیواره جانبی دارد. 

در لاستیک های بایاس، عرض آج و ارتفاع دیواره جانبی معمولاً مشابه است. با این حال، ساختار شعاعی به این دو بعد اجازه می دهد تا تفاوت اساسی داشته باشند. معنی آن چیست؟ 

این بدان معنی است که چیزی شبیه به یک تایر بسیار عریض – مثلاً یک لاستیک سری ۳۰۰ – را می توان بدون دیواره جانبی با ظاهری دیوانه کننده ساخت.

 کسانی از شما که علاقه مند به چاپگرهای دوران Y2k هستند، واقعاً شعاعی دارند که باید از آن ظاهر کلی تشکر کنند. عقب پهن نمی تواند با لاستیک های بایاس رخ دهد.

هوندا CBR600RR

اگر به دنبال اوج عملکرد در پیچ ها با دوچرخه سبک وزنی مانند هوندا CBR600RR هستید، تا آخر راه رادیال می خواهید.

ساختار شعاعی همچنین تایر مدرن اسپورت بایک را با آج نسبتاً پهن، اما دیواره جانبی بسیار کوتاه آغاز کرد. / فروشگاه لاستیک موتورسیکلت

چنین لاستیکی هنوز هم بازخورد عالی به راکب می دهد و نسبتاً خنک کار می کند، اما خیلی خم نمی شود. این عدم انعطاف دیواره جانبی، با وجود دیواره جانبی نازک، به لاستیک اجازه می دهد تا محکم و سفت عمل کند، 

به طوری که احساس امنیت می کند و تحت فشارهای پیچ ها قرار می گیرد. همین دیواره کناری باعث می‌شود که دوچرخه در هنگام شتاب یا ترمز شدید در حالتی که دوچرخه کاملاً قائم نیست، احساس «سنجاب» نکند.

جمع بندی

همانطور که یک دوچرخه تور سنگین و یک دوچرخه اسپرت کلاس ۶۰۰ اهداف، اهداف و نقاط قوت متفاوتی دارند، 

تایرهای موتورسیکلت رادیال و بایاس پلی دارای نقاط قوت متفاوتی هستند و در وظایف مختلف برتری دارند. 

سوال این نیست که کدام تایر بهتر است، بلکه سوال این است که کدام تایر برای کاربرد بهتر است.

منبع : رزویلا